Tudengid otsivad puitmajade kunagisi värve

Järgmisel nädalal toimub Kuressaares Eesti kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna tudengite suvepraktika, mille eesmärk on uurida linna ajalooliste puithoonete välisviimistlust.

18.–22. juunini teevad tudengid värviuuringud 15 hoonele, selgitamaks välja nende ajaloolisi värvitoone. Selleks kraabitakse skalpellidega väikesed sondaažid laudisele, piirdeliistudele, ustele, tuulekastidele ja muudele hoone detailidele ning pärast määratakse värvikaardi abil värvitoonid. Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Keidi Saks põhjendas komplekssete värviuuringute vajadust asjaoluga, et Eesti linnade ajaloolise arhitektuuri viimistluslahendusi on seni vähe uuritud. Nädalapikkuse praktika uurimisobjektideks on seejuures valitud just puithooned, mida tänapäeval sageli väljastpoolt soojustatakse ning mis seeläbi kaotavad koos algse voodrilaudise ja piirdeliistudega ka oma ajaloolised viimistluskihid.

“Kui Tallinnas ja Tartus korrastatakse vanu puitmaju rohkem, siis väiksemates linnades on nende seisukord tihti halvem. Seetõttu on praktika laiem eesmärk väärtustada Kuressaare ajaloolist puit-
arhitektuuri ning pakkuda majaomanikele uuringutel põhinevaid viimistluslahendusi hoonete ajaloolise ilme taastamiseks,” selgitas Saks.

Kuressaares aset leidev praktika on jätk EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna eestvedamisel teostatud puitasumite värviuuringutele Tallinnas Kassisabas 2014. aastal ja Valgas 2015. aastal.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 502 korda, sh täna 1)