Metssead rüüstavad Sikassaares aiamaid

Sikassaare aiamaadel on juba mõnda aega tegutsenud metssead, kes teevad meelehärmi sealsete põllulappide omanikele.

“Võtavad juba enne meid kartuleid,” nentis Sikassaares aialappi omav Madis Mäe. Kuna Mäe plats asub teiste kruntide keskel, pole sead selleni siiani jõudnud. Tema sõnul on suuremad kannatajad omanikud, kelle maa paikneb Bauhofi-tagustest tuulikutest üle tee.

Madis Mäe sõnutsi on sead aiamaalappide omanikke aastate jooksul ikka ja jälle kimbutanud. “Hullem olukord on rohkem sügise poole, kui kartul juba olemas,” sõnas Mäe. Kahjude tuvastamisel oli Mäe sõnul väikeste sõrajälgede järgi selgunud, et praegu õpetavad vanemad sead nooremaid välja.

Aiapidajad on metssigade takistamiseks tõmmanud nii linte kui ka ise öösiti valves olnud. Mäe sõnul käivad öösiti maid valvamas pensionärid, kes püstitavad selleks otstarbeks maa äärde telgi. Ent Madis Mäe küll kahtleb, et sellest palju abi on. Siga on ju tark loom ja just siis, kui valvur põllu servas passimas, ta tihtipeale ei tulegi.

Sikassaares maad kasutava pensionäri sõnul on kannatajaid viis-kuus. Eriti hädas on Upa-poolsete maade kasutajad. Ka tema on abikaasaga koos öösel valvamas käinud, kuid lisas, et kõik see magamatus paneb tervisele põõna. “Inimesed ei ole võimelised seal öösel passima.”

Kannatanuteks peab ta eriti pensionäre, kellel on Sikassaarde kohaleminek niigi keeruline. Pensionäri abikaasa kinnitusel on sigadel kindlad kohad ja kellaajad, kuhu ja millal nad n-ö perekonniti tulevad. “Ilmselt on neil mujal elu kibedaks tehtud,” nentis ta. “Minu seisukoht on see, et sead on Eesti Vabariigis palju kahju teinud nii seakatku näol kui ka maaelu halvanud,” kommenteeris anonüümseks jääda soovinud maakasutaja. Abi oodatakse ka jahimeestelt.

Laugi jahiseltsi esindaja Andrus Sepp ütles, et temal on keeruline probleemi kommenteerida, kuna jahimehi ei ole keegi sellest teavitanud. Sepa sõnul reageerivad jahimehed alati, kui          probleemist teavitatakse. Selline koht, kus liigub palju inimesi, ei ole aga jahipidamiseks Sepa sõnul sobilik.

Eile laekus lehetoimetusse ka info metssigade rüüsteretkedest Nasva aleviku kartulipõldudele.

Tiina Nõmm

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 545 korda, sh täna 1)