Üleeile koos olnud Leisi, Orissaare ja Pöide valla volikogude esindajad otsustasid, et jätkavad läbirääkimisi, mille eesmärk on Ida-Saare ühendvalla loomine.
Säärasele seisukohale jõuti, vaatamata Valjala volikogu möödunud reedel langetatud otsusele võtta tulevikus hoopiski suund Saaremaa ühtse omavalitsuse loomisele.
“Kolme valla volikogude esindajad avaldasid oma arvamust haldusreformi hetkeseisu ja edasiste võimalike lahenduste kohta,” ütles Pöide vallavolikogu esimees Marina Treima. “Valdavalt olid kohalolijad seisukohal, et ühinemisläbirääkimisi tuleb jätkata.”
Samas aga tõdeti, et kolme läbirääkiva valla rahvaarv ei täida seadusega ettenähtud kriteeriumit, mille kohaselt peab loodava omavalitsuse elanike arv olema vähemalt 5000. Kui Leisi, Orissaare ja Pöide püsielanikud kokku liita, saame rahvaarvuks veidi alla 4700.
Marina Treima sõnul olid vallavolikogude esindajad erinevatel seisukohtadel küsimuses, kas rahvaarv võib saada määravaks takistuseks uue Ida-Saare ühendvalla loomisel. Samas tõdeti, et kõige olulisem käimasolevas protsessis on ikkagi asjaosaliste valdade esindajate tahe säilitada ka tulevikus kaasarääkimise võimalus oma piirkonna elanikkonnale parima elukeskkonna ja parimate teenuste tagamisel.
Pöide vallavolikogu esimees märkis, et Leisi, Orissaare ja Pöide valla rahvasaadikute arvates on kolme ühineva omavalitsuse baasil tekkival ühendvallal piisavalt võimekust, et tagada piirkonna areng ka tulevikus. “Tõsi, samas leiti, et ühinemise osas on oluline välja selgitada meie valdade elanike tahe,” ütles Treima ja täpsustuseks lisas, et üleeile toimunud nõupidamisel oli arutluse all ka rahvaküsitluse korraldamine.
Ida-Saare ühinemisläbirääkimistel osalevate kolme valla volikogude esindajate järgmine nõupidamine toimub juba 26. juulil. “Järgmise nõupidamise peamisteks teemadeks on ühinemislepingu projekti täiendamine ja rahvaküsitluse korraldamine,” lausus Marina Treima lõpetuseks.
Algselt pidid Ida-Saare valla ühinemisläbirääkimistel osalema viis valda. Praeguse seisuga on aga läbirääkimistest eemale jäänud Laimjala ja Valjala vald.
pöide, orissaare ja pool-kõva leisi – nalja teete või??? Lõpetage aja raiskamine!
Kuidas poolkõva Leisi? See ikka ülikõva Leisi ju algatas selle kummalise ühinemisjenka, et oma leivakott päästa.Vähemalt nii mõni volinikuhärra usub. Enne polnud Leisil vähimatki huvi ei Pöide ega Orissaarega koostöötantsu vihtuda. Mis toimub Leisi volinike peades, kui nad loodavad, et riik sellele punnitatavale moodustisele eristaatuse annab? Kas võim on tõesti nii magus?
Laimjalal ja Valjalal jõudis lõpuks mõistus koju, ülejäänud 3 aga punnitavad edasi. Leisil on keeruline kõrvale astuda, kuna oli ise ühinemise ettepaneku tegija ehk algataja. Pöidega on asi kehvasti, kuna on Suur-Saarele ära öelnud ja alternatiiv puudub. Seega ainuke lootus on Orissaare volinike peal, et see tsirkus ära lõpetada.
Kui ka Orissaare kõrvale astub, lasevad Leisi ja Pöide ikka sama hooga edasi.
Miks mitte, Leisi ja Pöide võiks kokku minna küll. Neil ju nii palju ühist, et Pöide vallas on ju Leisi küla olemas.
…asjaosaliste valdade esindajate tahe… ehk vallavolinikud, kes oma külade elanike ehk valijate arvamust ei teagi, kuid kramplikult püüavad valitseda ning kamandada tühja rahakotiga, sest võim on magus.
Viige kindlasti oma hea mõte lõpuni. Üks Saaremaa idee on hea vaid partokraatiale. Olen nõus, et omavalitsused võiksid olla suuremad, aga mitte hiidkonglomeraadid, kus enam kogukonnatunnet ei säili. Ja hoidke parteifanaatikud juhtimisest eemal, siis tulevad ka mõistlikud, kogukonna huve järgivad, otsused.
Kogukonna huvide järgimine käib peamiselt nii, et kes võimul ja rahatüüri juures, sel õnnestub oma nn kogukonda priskelt nuumata, jättes teistele kogukondadele tühjad pihud.
Kogukonna huvidega pole siin mingit pistmist, need kolme valla valitsejad muretsevad ainult oma töökohtade pärast. See kogukonna huvide kaitsmise jutt on ainult suitsukate, ei saa ju omati öelda, et appiii, võim ja sellega seoses mu soe koht kaovad ju!
Kolme valla ühinemist otsustavad mitte vallavalitsejad vaid volikogu liikmed . Need imelikud inimesed teevad aga oma tööd tasuta. Ei saagi aru, miks siis suuresaareihalejad on just vallavanaemate ja – valitsuste poolelt..
Mäletamist mööda oli/on ainult üks vallavanem- Pöidelt, ühinemise vastu.
Kuidas ei saa aru. Ju nad siis on omal ajal rohkem koolis käinud ja saavad aru, et 4700#5000. Küsimus ei ole selles, mida keegi ihaldab, vaid arusaamises, kas seadusega pandud kriteeriumid on täidetud või ei.
Ei poolda küll ühtset Saaremaa mõtet 100% aga Ida-Saare pooltolevatele valdadele – soojakohahoidjad ja enda taskude täis toppijad, aitab sellest oma vallatamisest!
Pange aga vapralt edasi, totter oleks ju nüüd õelda, et ups eksisime. Pange edasi, näeme mis saab.
Täpselt nii. pulli ju peab saama.
Kas anonüümsel kommentaariumil on mõte?
Postmehe peatoimetaja Merit Kopli: probleem on selles, et see väike kommenteeriv seltskond moonutab uudist, teiseks moonutavad nad kogu pilti või arusaama ühiskonnast. Inimesel, kes loeb neid kommentaare, jääb täiesti väärastunud mulje. Nad jätavad mulje, et nende mõttekaaslasi on palju.
http://www.postimees.ee/3466327/vabariigi-kodanikud-kas-anonuumsel-kommentaariumil-on-mote
Anonüümsus annab tihti täisvabaduse tõe välja ütlemiseks. Tõde on aga valus kuulata!
Orissaare võidaks rohkem ühtse saaremaa vallaga
Ma loodan, et see kogu saaremaad haldav suur vald jääb tegemata. Lääne-Saare valla pealt on näha kuidas asjad pigem halvemaks läinud. Pealegi on ametikohti siiani sama palju.
Aga väiksemad vallad võiksid tõesti ühineda.
Lugege tänasest Maalehest Helir-Valdor Seederi intervjuud.
“Haldusreformi seadus ei kuulu kindlasti Riigikogu parimate pärlite hulka. selles puudub terviklik käsitlus ja terve hulk juriidilisi probleeme on lahendamata. Tema loodab, et valitsus esitab juba sügisel Riigikogule vigade paranduse.
Riigikogulane Seeder ütleb, et tsentraliseerimine, inimeste ja raha ühte kohta koondamine osutavad tervikpildi puudumisele, mis mõjutab valusalt kogu Eestit!