JUHTKIRI: Meie inimesed

Ka erivajadusega inimesed on ühiskonna osa. Ühed meie seast, keda ei peaks peitma kuhugi “nurga taha ega metsa”. Saare maakonna ainus psüühilise erivajadusega inimestele mõeldud hooldekodu asub Sõmeral. Külas, mitte nurga taga ega metsas.

Kui praeguse süsteemi lammutamise pooldajad võrdlevad erihooldekodusid oma sõnavõttudes kombinaatidega, siis Sõmera Kodu puhul, mille kliendid elavad eraldi majades, tundub selline võrdlus kohatu. Ei tasu unustada sedagi, et kõigest neli aastat tagasi kulutati hooldekodu renoveerimiseks ligi kolm miljonit eurot.

Muudatuste eestkõnelejad rõhutavad, et võitlevad erivajadusega inimeste heaolu nimel. Samas – kas nende inimeste endi arvamust on ikka küsitud? Ja kui palju arvestatakse kogukonna arvamusega, kelle keskele erivajadusega inimesed tuua tahetakse? Pigem kipuvad süsteemi muutjad muutuste vastaseid süüdistama mittemõistmises ja nõukaajast pärit suhtumises.

56 miljonit eurot, mis ERF Eestile erihooldekodude süsteemi ümberkorraldamiseks annab, on suur raha. Piisavalt suur, et plaan iga hinna eest teoks teha. Las koerad hauguvad, karavan läheb ikka edasi?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 180 korda, sh täna 1)