Kuressaare lossipäevadel kerkib “Evaldi tekk”

10. juulil astub Kuressaare linnuse kapiitlisaalis üles armastatud näitleja ja saarlane Evald Aavik, “Evaldi tekk” on näitleja 75. juubelile pühendatud dokumentaalne monotükk, mis paneb piduliku punkti ka tänavustele lossipäevadele.

“See on tagasivaade minu elule,” võttis Aavik jaanuaris Tartu Uues Teatris esietendunud lavastuse lühidalt kokku.

Siiski pole “Evaldi tekk” klassikaline lavastus – kui nii tüki kohta öelda saabki, sest sel aastal näitekunsti elutööpreemia pälvinud näitleja ei kehasta laval ei kedagi teist kui iseennast. Kõik loodki on mehest endast, Kuressaares veedetud lapsepõlvest kõige värskemate juhtumisteni välja. Jutule lisaks näitab näitleja videosalvestisi ning loodab, et ärgas publik on diskussioonialdis.

Kuressaares sündinud ja kasvanud mehena on Aaviku sõnul kodupublikuga kohtumine südantsoojendav ja oluline. Tartlased või saarlased – iga publik on näitleja arvates alati uus ja erinev, mistõttu kohendab ta ühemehetükki käigupealt sõltuvalt saalis valitsevast hetkemeeleolust ja lavavõimalustest. Siiski tahaks Aavik seekordsesse etendusse pikkida saarlastele hingelähedast meretemaatikat.

“Evaldi tekk” on kiitnud ka kriitikud.  “”Evaldi tekk” tõestas mulle edukalt, et lugude jutustamine ei ole kadunud kunst,” on lavastust kommenteerinud dramaturg Marite Butkaite Tartu Postimehes. Ajakirjanik Indrek Mustimets aga näeb näitlejas midagi veelgi enamat: “Ta on justkui põlvkonna kehastus, kes kannab endaga midagi väärtuslikku ja hoiab seda.”

1941. aastal Kuressaares sündinud Evald Aavik, kes jaanuaris tähistas 75. juubelit, on üks olulisemaid teatri- ja filminäitlejaid Eestis. Oma pika karjääri jooksul on näitleja töötanud mitmes kutselises teatris ja löönud kaasa arvukates filmides. Viimastel aastatel on Aavikul olnud tihedam koostöö Tartu Uue Teatriga.

Enne tänavuaastast elutööpreemiat on Aavikut tunnustatud 1977. aastal ENSV Teatriühingu aastapreemiaga ja 1999. aastal Eesti Vabariigi kultuuripreemiaga, 1982. aastal tituleeriti Aavik Eesti NSV teeneliseks kunstnikuks.

Mai Raet

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 216 korda, sh täna 1)