Kalatööstuses töötajal olgu kärmed käed (8)

TÖÖHOOS: Kaalumise ja pakendamisega on ametis Geidi Aavik. MAANUS MASING

TÖÖHOOS: Kaalumise ja pakendamisega on ametis Geidi Aavik.
MAANUS MASING

Nasval Leedevälja ja Saare Hõbeda kaubamärgi all kalatooteid valmistav OÜ Ösel Fish vajab oma tootmistsehhi nobedaid ja lahtiste kätega töötajaid.

Ettevõte vajab tootmistsehhi nelja inimest, pakkudes stabiilset, tähtajatut ja täiskohaga tööd kolmele kalatöötlejale-pakendajale ja ühele komplekteerijale.

Firma valmistab oma tooteid erinevatest kalaliikidest.

“Enamus kala on püütud meie vetest,” ütles tootmisjuht Kersti Rahnel. Komplekteeritakse kogu meie toodangut – kuiva kala, kala marinaadis, soola- ja suitsukala.”

Karpidesse pakendatakse näiteks kuumsuitsuräime. Pakendeid sulgeb kiletamismasin. Suitsutatud kõhuääred ja kuiv kala pannakse vaakumkotti, Leetu eksporditav uus toode, kuivatatud kogrefilee soolaga ja pipraga aga paberkilekotti.

Kõik on puhas käsitöö

“Ettekaalumine ja toote karpi või kotti panek on kõik käsitöö,” lausus Rahnel, lisades, et vaakumi tekitab kotis spetsiaalne masin. “Soovime kokku panna kuiva kala pakkijate brigaadi, kes pakiks näiteks ka suitsuräime,” ütles Rahnel.

Praegu valmistab toodangut kuusteist naist, mehi on neli. Meestele jääb raskemate kastide tõstmine, suurte kaubaaluste teisaldamine ja muud transporttööd.

Kauba komplekteerija peamised tööülesanded on pakendatud valmistoodangu kaalumine, etikettidega varustamine, komplekteerimine, tellimuste jälgimine ja täitmine.

Nõuded, mida ettevõte kummassegi ametisse – nii kalatöötleja-pakendaja kui ka komplekteerija omasse – kandideerijaile esitab, on üsna ühesugused. Tööle on oodatud inimene, kes on lojaalne, abivalmis, töökas, täpne ja korrektne.

Kuigi tööpakkumises on märgitud, et kasuks tuleb kogemus toiduainete töötlemisel, pole see Rahneli sõnul siiski nõue. Hea oleks, kui kandidaadil oleks aimu toiduvalmistamisest, sest toode tuleb retseptivihiku järgi tooraineist valmis segada.

“Samas ei pruugi inimesel söögitegemiskogemust olla – vajalikud teadmised-oskused saab väljaõppe käigus,” lausus tootmisjuht.

Lisaks pealehakkamisele, kiirusele ja lahtistele kätele peab töötajal olema lahtine pea ja hea mälu – tuleb ju meelde jätta üksjagu numbreid. “Kalatöötleja-pakendaja peab teadma toote ja selle koostisosade kaalu ning jätma meelde, kui palju toodet purki, karpi või vaakumpakendisse pannakse,” rääkis tootmisjuht.

Komplekteerija üks tööülesandeid on aga tellimuslehtede täitmine – mis kauplus mis toodet kui palju tellib ja mis on toote säilivuskuupäev.

Töötajate hariduse osas ettevõttel nõudmisi ei ole – peaasi, et inimene oleks õppimis- ja kohanemisvõimeline.

“Kui tuleb näiteks noor inimene, kel puudub töökogemus, siis see pole takistus,” kinnitas tootmisjuht. “Väljaõpe toimub ju meil kohapeal.”

Tähtis on veel see, et töötaja tervis kannataks tõsta kuni 18kg kaaluvaid kaste.

Oluline on seegi, et ametisse pürgija oskaks hinnata puhtust ja korda, ei jätaks ruumis enda järel midagi laokile ega pesemata. “Hügieenireeglitest tuleb rangelt kinni pidada,” märkis tootmisjuht.

Ettevõtte tööpakkumises on kirjas, et töögraafik on tsehhis paindlik.

“Põhiline tööaeg kestab meil tegelikult hommikul kella seitsmest poole neljani,” selgitas Rahnel. “Samas oleme ka vastu tulnud neile, kel lapsed kooli või lasteaeda viia, siis saab tulla ka pärast kaheksat ja sel juhul poole viieni töötada.”

Kuni 800 eurot kuus

Kui suurt palka Ösel Fish oma töötajatele maksab? Brutopalga suurus jääb nii kalatöötlejal-pakendajal kui ka komplekteerijal vahemikku 500-800 eurot kuus. Töötasu suurus oleneb aga eelkõige töötajast endast.

“Palganumber sõltub tulemusest – mida nobedam inimene, seda rohkem palka saab,” tähendas tootmisjuht.

Kuna suvi on ettevõttes kiire aeg, siis tsehhi töötajate puhkusest vähemalt pool peab jääma muule ajale. “Meil on puhkused aasta ringi,” märkis tootmisjuht.

Neil, kes on huvitatud Ösel Fishis töötamisest, tuleb esitada ettevõttele oma CV. Väljavalitud inimesi ootab ettevõte tööle niipea, kui neil võimalik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 347 korda, sh täna 1)