Tark õpib teiste vigadest. Palun õppige siis ometigi!

tuleohutusKurb on lugeda teateid tuleõnnetustest, mille tagajärjel hukkuvad inimesed.

Mind kui isa puudutavad sügavalt need tulekahjud, mille tagajärjel on hukkunud lapsed.

Avaldan sügavat kaastunnet nendele lähedastele, kelle lapsukesed ei saa enam kunagi olla osakesed meid ümbritsevast maailmast. Samas olen ääretult pettunud, sest tean, et nende õnnetuste tagajärjed oleksid olnud tunduvalt leebemad, kui nendes kodudes oleksid olnud suitsuandurid!

Millal jõuab inimeste teadvusesse arusaamine, et tuleõnnetuste traagilisemate tagajärgede eest saab päästa ainult suitsuandur? Millegipärast arvavad siiani paljud, et see on vaid päästeametile näitamiseks.

Minu igapäevaseks tööks päästeametis on tulekahjude põhjuste väljaselgitamine ning ma tean, et tuli levib normaaltingimustes väga kiiresti. Mõne minutiga on ruumis viibimine kõrge temperatuuri ning mürgiste gaaside kiire leviku tõttu eluohtlik.

Umbes NELJA minuti pärast peale tulekahju algust on käes olukord, kus süttib praktiliselt KOGU põlevmaterjal toas ja põleb lahtise leegiga. Selleks ajaks võib temperatuur lae all ulatuda 600 kraadini. Sellises staadiumis tulekahjuga saavad võidelda vaid päästjad.

Tulekahjuga samas ruumis olev nõuetekohaselt paigaldatud suitsuandur avastab tulekahju aga esimesel minutil, kõrvalruumis mõne minutiga. Sellisel juhul jääb MEIL endil veel AEGA, et tulekahju kontrolli alla saada või lahkuda.

Seega ei ole mõeldav jääda lootma sellele, et me ise ärkame ja saame veel midagi päästa. Aus vastus on, et EI SAA. Isegi kui ärkaksime, ei oleks meil päästa enam kedagi, heal juhul vaid iseend.

Meile antud aeg kustutamaks tekkinud põleng või päästmaks kõige hinnalisemat – ELU, on väga piiratud, vaid mõni minut. Kuritegu on võtta ära see aeg nii endalt kui ka oma lähedastelt, jättes suitsuandur koju paigaldamata.

Meile on antud kõik võimalused viia oma kodus tulekahju tekkimise tõenäosus väga madalaks.

Muidugi, ka siis võib juhtuda õnnetus, kuid selle väikese järelejäänud võimaluse vastu saame ennast kaitsta esmalt suitsuanduriga.

Päästeamet on aastast aastasse käinud kodusid tuleohutusalaselt nõustamas ja teeb seda ka sel aastal. Kui teil on vähimgi kahtlus oma kodu turvalisuse osas, kutsuge meid enda juurde. Vaatame koos üle, kas on põhjust muretsemiseks või mitte. Kui ei ole, on juba kõik väga hästi. Kui on, teeme koos korda.

Ja loomulikult, märgake ka TEISI enda ümber! Kui teil on mingigi põhjus kahelda naabri tuleohutuses, siis andke ka sellest meile teada. Uskuge meid, me ei käi kedagi karistamas, me tahame teid aidata.

Palun, ärge olge hoolimatud oma lähedaste ja kõige kallimate suhtes. Tulekahju võib võtta kogu vara, kuid ta ei tohi võtta inimest.

Raido Mets,
Lääne päästekeskuse menetlusbüroo juhataja

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)