Linnumehed sarjavad aerurammulisi (7)

Aerurammu üritus on harja punaseks ajanud linnuhuvilistel, kelle hinnangul ei ole pesitsusajal paatide orienteerumise korraldamine mööda laide just kõige keskkonnasõbralikum tegevus.

Linnusõbrad rõhutavad vajadust mitte korraldada sellist üritust enne pesitsusaja lõppu ehk mitte enne 15. juulit. Mati Martinson kirjutab Sõrve linnujaama blogis, et nad käisid ürituse ajal ka vaatamas, kuidas linnud sellisel laidudel tampimise ajal käituvad.

“Tuttvardid hiliste pesitsejatena istuvad alles pesadel, luikedel-kajakatel-tiirudel-püttidel-laukudel pojad koorunud, kuid lendamiseni jõudmiseks läheb veel hulk aega. Nii võis näha, kuidas luigepered koos poegadega paatide eest põgenesid ja võistlustrass käis väike- ja naerukajaka koloonia kõrvalt läbi, kus kajakapojad kajakkidega võidu ujusid. Võrdluspildi võiks tuua sünnitusmaja- või lasteaiaga, kus võistlus-
trass läheb sünnitusmajast või lasteaia hoovist otse laste keskelt läbi,” kirjutatakse blogis.

Aerurammu projektijuhi Meren Tamme kinnitusel on nad igal aastal saatnud võistlusmarsruudi keskkonnaametile kooskõlastamiseks ning nende kõik soovitused kontroll-punktide ümbertõstmise osas ka arvesse võtnud. Tänavu tõsteti vastavalt soovitustele ümber kaks kontrollpunkti.

“Seadusandlus kooskõlastust tegelikkuses ei nõua, aga kuna meie jaoks on keskkonnahoiu aspekt oluline, oleme teinud seda omaalgatuslikult,” selgitas Tamme, kelle sõnul on ka nende jaoks väga kasulik, et linnuvaatlejad reaalselt kohal käisid ja olukorda hindasid. Tema kinnitusel jäi neil keskkonnaameti looduskaitse spetsialisti Merit Kindsigoga kokkulepe, et pärast Aerurammu saadakse kokku, et ühiselt arutada, kuidas ja millal edaspidi üritust korraldada. Tõenäoliselt tuleb arutluse alla ürituse nihutamine suve keskele, sest Eesti lühikeses ja üritusterohkes suves ei saa seda ka väga kaugele nihutada. “Suve keskel kasvavad meie lahed põhimõtteliselt täis päris paksu vetikat ja mererohtu ning siis ei ole seal võimalik aerupaadiga liikuda,” rääkis Tamme.

Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni looduskaitse juhtivspetsialist Marju Erit kinnitas, et koostöö Aerurammu korraldajatega on hea ning võistluse käigus läbitavad kontrollpunktid suunatakse kõige tundlikumatelt aladelt eemale. “Neid üritusi ju korraldatakse seal ka nii, et meile üldse teada ei anta, sest kooskõlastamise kohustust ei ole, ja kui nüüd üks rahvaüritus küsib ja arvestab ka veel meie nõuga, on väga hea. Seal on ju ka muid probleeme nagu lohesurfarid ja linnujaht või minnakse sõpruskonnaga laidudele paadiretkedele. Linde häirivad erinevad asjad ja ei ole vahet, kas see on avalik üritus või mitte,” nentis Erit.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 742 korda, sh täna 1)