Lasteaed otsib ujumisõpetajat

LÕBUS: Veemänguasjade päev meeldib kõikidele lastele. Juhendamas Fred Veldermann. ERAKOGU

LÕBUS: Veemänguasjade päev meeldib kõikidele lastele. Juhendamas Fred Veldermann.
ERAKOGU

Esmaspäevani saab esitada dokumente, kandideerimaks Kuressaare Tuulte Roosi lasteaia ujumisõpetajaks. Tegu on osalise tööajaga ja palka makstakse 390 eurot kuus.

Tuulte Roosi lasteaia direktor Helle Karu selgitas, et 16 aastat nende lasteaias lapsi ujuma õpetanud Ülle Räim vahetas töökohta ja seega tekkis vajadus uue õpetaja järele.

“Oleme ainuke lasteaed Saaremaal, kus bassein on oma majas,” rääkis Karu, kelle sõnul käivad kõik rühmad basseinis kaks korda nädalas. Seega saab aastas ujumis­õpetust üle saja lapse.

Ujula saab täitsa uueks

“Lasteaia ujumisõpetajal peab olema pedagoogiline haridus ja väikelaste ujuma õpetamise kogemus ja pädevus. Osaline tööaeg on 17,5 tundi ja see jaotub neljale nädalapäevale, töötada tuleb hommikupoolikul,” selgitas direktor.

Ujumisõpetaja võib arvestada sõbralike, toetavate kolleegidega. Tema kasutada on septembriks nüüdisaegseks renoveeritav ujula. Lasteaia basseini kasutatakse juba 1990. aasta sügisest. Algselt glasuurplaatidega vooderdatud bassein on 2002. aastal saanud PVC-katte, mis vahetati kulumise tõttu välja 2012. aasta suvel.

Ujularuumi on värskendatud korduvalt – vahetatud aknaid, värvitud seinu ja lagesid. “Sel suvel tuleb põhjalik renoveerimine, täiustatakse vee- ja ventilatsioonisüsteemi ja paigaldatakse automaatne veepuhastussüsteem,” ütles Helle Karu.

Ujumisõpetaja töö on 2–7-aastastele lastele veega kohanemist, hügieeniteadmisi ja esmaseid ujumisoskusi õpetada. Veel tuleb tal lasteaia õppekava alusel koostada rühmade ujumise tegevuskava ja kirjutada aruandeid. Korraldada tuleks ka ujumistegevustega seotud üritusi.

Õpetaja peab oma töös suhtlema lapsevanematega ka väljastpoolt lasteaeda. “Meie senine ujumisõpetaja on juhendanud ka koduste laste mängurühma lapsi, kes käivad basseinis emaga,” täpsustas direktor.

Ujumisõpetus saab tegelikult alguse enesehügieeni harjumuste kujundamisest. “Meie lapsed käivad duši all ja pesevad end enne basseini minemist ja basseinist tulles samuti. Selle oskuse omandamine võtab paar kuud aega, enne kui kolmeaastane sellega ise hakkama saab,” rõhutas Karu. “Kodu roll on oskuse kujunemisel oluline, on tähtis, et lapsel lubatakse end ka kodus ise pesta.”

Järgmine samm on veega kohanemine. “Laps kõnnib basseinis nii abivahendiga kui ka ilma, kogeb vee üleslükkejõu mõju oma kehale. Õpib nägu vette panema ja pead vee alla pistma, teab, et vee all tuleb hinge kinni hoida, vee all saab nina ja suu kaudu ainult välja hingata.” Järgneb hõljumine vees abivahendiga ja rinnuli liuglemine õpetaja abiga.

Lasteaia ujumisõpetaja töötab lasteaia õppekava alusel. Ujuma õppimisel on oluline meeskonnatöö nii rühma personali kui ka lapsevanematega. Lapsevanema hoiakutest ja suhtumisest oleneb lapse kohanemine ja hakkama saamine olulisel määral.

Läheb keerulisemaks

Kui laps on veega sõbraks saanud, esmased kogemused vees omandatud, oskab vees võtta horisontaalasendi ja hõljuda ning tunneb end turvaliselt, saab edasi minna keerulisemate harjutustega: sukelduda, vees välja hingata ning pinnale tõusta ja sisse hingata, liuelda selili ja rinnuli kuni “koera” ujumiseni välja.

Direktori kinnitusel omandavad lapsed koolimineku ajaks rinnuli ja selili ujumise tehnika ning suudavad tõhusaid ujumisliigutusi tehes läbida pikema vahemaa – näiteks lasteaia basseinipikkuse, kas abivahendiga või iseseisvalt.

Tuulte Roosi lasteaia vanemate kasvandike ujumisõpetus lõpeb kiireima ujuja – poisi ja tüdruku – väljaselgitamisega, kes saavad karika. “Ujumisõpetaja eestvedamisel korraldame veemänguasjade päevi, mis pakuvad lõbu kõikidele lastele, aga ka veeohutuspäevi, et lapsed oskaksid õpitud oskusi kasutades igas olukorras turvaliselt toime tulla,” selgitas Helle Karu ujumisõppe olulisust.

Õpetajakohale kandideerimiseks tuleb lasteaia juhatajale 20. juuniks esitada CV ja motivatsioonikiri. Tööle tuleb asuda septembris.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 383 korda, sh täna 1)