Purjus juht põgenes kümneid kilomeetreid politsei eest (13)

SIILI PÄRAST VELGEDE PEAL: Audi kihutas pärast “siili” hävitustööd edasi velgede peal, politsei ei suutnud meest tabada enne mitmekümne kilomeetri läbimist.  MAANUS MASING

SIILI PÄRAST VELGEDE PEAL: Audi kihutas pärast “siili” hävitustööd edasi velgede peal, politsei ei suutnud meest tabada enne mitmekümne kilomeetri läbimist.
MAANUS MASING

Üleeile hilisõhtul ajas Saaremaa politsei taga purjus kihutajat, kes peatumismärguandele ei reageerinud ja enne tabamist mitukümmend kilomeetrit patrulli eest põgenes.

Kuressaare politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht Kaido Vahter ütles, et politsei sai enne kella 23 teate võimalikus joobes mootorsõidukijuhist. Politsei märkas autot 23.30 ajal ning andis juhile peatumismärguande, mida juht eiras. “Politsei alustas sõiduki jälitamist kõigepealt linnas, hiljem liitus ka teine politseiekipaaž ja jälitatav suundus Kuivastu maanteele suunaga Kuivastu poole,” rääkis Vahter.

Suureks kihutamiseks tema kinnitusel ei läinud ja tunnikiirused jäid 70–110 vahele, kuna sõiduk aga ei peatunud, siis kasutas politsei selle peatamiseks nn siili, millest üle sõites lõhkus põgeneja oma auto kaks parempoolset rehvi.

“See küll kahjuks sõidukit ei peatanud ja ta jätkas sõitu väiksemal kiirusel,” nentis Vahter.

Esmane teade politseilt juhtunu kohta oli mõnevõrra mitmeti tõlgendatav. Politsei pressiesindaja Heiko Leesment kommenteeris nimelt: “Juhti üritati esialgu peatada kahe politsei sõidukiga ja Upa külas kasutasid politseinikud sõiduki peatamiseks “siili”, mis purustas sõiduki ühe esirehvi ja juht sõitis teelt välja. Sõidukit juhtinud joobes mees peeti väärteokorras kinni.” Tegelikult peatus auto lõpuks üle tunni kestnud jälitamise järel Leisi vallas Peederga külas kruusateel, kus juht enam autot talitseda ei suutnud ja teelt välja sõitis.

Autot juhtinud 1997. aastal sündinud noormees peeti kinni, toimetati arestimajja ja peeti 48 tunniks kinni. Noormees oli tarvitanud alkoholi, tema joove oli politsei kinnitusel liitris väljahingatavas õhus 0,69 mg.

Mööda ei lasknud

Pikalt kestnud tagaajamist kommenteerides rõhutas Vahter, et politsei esmane ülesanne on tagada, et keegi viga ei saaks. “Ega see auto endast mööda sõita ka ei lasknud, pigem oleks ta politseile viga teinud ja politseisõiduki välja surunud,” märkis Vahter. Ta lisas, et loomulikult oleks kõik võinud lõppeda varem, kui politsei oleks kohe kasutanud jõudu.

Politsei kinnitusel oli tagaajamise põhjustanud noormees esmase juhiloa omanik. Vahter märkis, et varasemaid suuri raskeid liiklusrikkumisi noormehel ei ole.

Kohtus süüdimõistmise korral ootab rikkujat sellise teo eest rahatrahv kuni 300 trahviühikut ehk kuni 1200 eurot, kuni 30 päeva aresti või juhtimisõiguse äravõtmine. Vahter lisas, et Saaremaal politsei eest ärasõitmisi väga tihti ei juhtu ning enamik peatumismärguannet eiranuid saadakse kätte ja karistused on karmid.

Politseile ja jälitatavale sõitsid järele ka noored mitmete autodega ja filmisid toimunut ning selle käigust sotsiaalmeedia vahendusel teada andsid ja hiljem Peederga küla lähedal kraavis olevast autost pilte tegid.

Põgenes tund aega

Saarte Häälele rääkis üks anonüümsust soovinud jälitaja, et oli sõpradega Olerexi tankla juures, kui piimatööstuse pool vilkureid märkas. Esialgu ei teinud seltskond sellest välja ja läks tanklasse. Tanklas saadi teada, et politsei jälitab kedagi ja otsustati ise vaatama minna.

“Pani Roomassaare poole ja siis tuli tagasi,” selgitas ta ja lisas, et edasi liikus jälitatav Upalt Leisi poole. Upal peeti noored kinni. “Nad koristasid “siili” ja ma ei hakanud mööda trügima.  Siis hoiti meelega kinni, et järele ei sõidetaks,” selgitas ta.

Lõpuks sõitsid noored siiski politsei kannul ja edasi viis tee Tahulast paremale, siis uuesti Leisi poole ja lõpuks Laadjalast Eikla poole kuni Karjani välja.

Siis sõideti jälle Leisi poole ja pärast Leisi jõge keerati vasakule kruusateele. Paarsada meetrit enne Peederga küla oli jälitatav autoga teelt välja sõitnud. “Peedergas sai jaks otsa,” kommenteeris jälitaja. “Kui meie sinna jõudsime, oli ta juba ära viidud. Ainult auto vedeles,” märkis ta.

Kui noored Olerexis esmakordselt vilkureid nägid, oli kell üheteistkümne ja poole kaheteistkümne vahel ja alles umbes kella ühe paiku öösel sõitis põgeneja kraavi. Politsei andmetel peeti kihutaja kinni kell 00.50. Kella kolme paiku veeti põgeneja auto juba linna.

Piia Tamsalu, Raido Kahm

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 790 korda, sh täna 1)