Erukindral kirjeldab sõda Venemaaga ja hoiatab Baltikumi

HOIATUS: Erukindral Richard Shirreffi äsja ilmunud romaanis on antud kohutav prognoos: juba umbes aasta pärast alustab Venemaa oma mõjuvõimu laiendamist Läänemere regioonis. Tõsi, sündmuste säärast arengut olevat võimalik ära hoida, juhul kui NATO suurendaks märkimisväärselt oma kohalolekut Balti riikides. TELEGRAPH.CO.UK

HOIATUS: Erukindral Richard Shirreffi äsja ilmunud romaanis on antud kohutav prognoos: juba umbes aasta pärast alustab Venemaa oma mõjuvõimu laiendamist Läänemere regioonis. Tõsi, sündmuste säärast arengut olevat võimalik ära hoida, juhul kui NATO suurendaks märkimisväärselt oma kohalolekut Balti riikides.
TELEGRAPH.CO.UK

Briti erukindral, Euroopas asuvate NATO vägede ülemjuhataja endine asetäitja Sir Richard Shirreff väidab, et tema väljamõeldud stsenaarium on vägagi reaalne.

Hiljuti nägi Suurbritannias trükivalgust raamat, milles on antud detailne kirjeldus, kuidas Vene armee tungib 2017. aasta mais Balti riikidesse ja sellega kaasnevast tuuma-armageddonist. Raamatu kaanel on punasel taustal kujutatud tuld purskav tank, selle kohal ilutseb aga pealkiri “2017, sõda Venemaaga – pakiline hoiatus kõrgmalt sõjaliselt juhtkonnalt” (2017: War with Russia – An Urgent Warning fron Senior Military Command).

Ameerika veebiväljaandele Politico antud intervjuus iseloomustas raamatu autor erukindral Richard Shirreff oma esimest suleproovi järgmiselt: see olevat “kergelt pikantne romaan”. Raamatus on kirjeldatud väljamõeldud sõda küberrünnakute, hävitajate ja tuumarakettidega. Erukindrali sõnul olevat sellise stsenaariumi realiseerumine juba lähitulevikus vägagi tõenäoline.

Rikkalik kogemus

Lugejale selgituseks nii palju, et Richard Shirreffi pensionile siirdumine ja tema üleminek sõjaväelaste ridadest nende rohkearvuliste sulemeeste sekka, kes oma kõmulistes teostes prognoosivad viimse kohtupäeva peatset saabumist, leidis aset kaks aastat tagasi. See oli aeg, mil NATO suhted Venemaaga olid madalseisus ega näidanud mingeid paranemise märke. Toona rääkisid mõlema poole liidrid uue külma sõja algusest.

Erukindral Shirreffi 37 aastat kestnud sõjaväelase karjäär on äärmiselt seiklusterohke. See sisaldab esimest sõda Pärsia lahe piirkonnas, tegutsemist Põhja-Iirimaal ning osalemist rahukaitsejõudude operatsioonides Põhja-Balkanil, täpsemalt Bosnias ja Kosovos.

Lisaks teenis ta 2006. ja 2007. aastal Iraagis. Seda just siis, kui sealne konflikt teravnes, saavutades vaat et oma haripunkti. Kriitikute väitel on säärane rikkalik kogemus mõjutanud ka Shirreffi äsjailmunud romaani, ehkki autor ise väidab, et on püüdnud selle sisu hoida n-ö kirjandusliku fiktsiooni raames.

Veel ütlevad kriitikud, et raamat “2017, sõda Venemaaga” on žanrite segu: osaliselt olevat see spiooniromaan, osaliselt ülevaade analüütikakeskuste aruannetest ja osaliselt satiirilised memuaarid. Suurt mõju olevat autorile avaldanud John Le Carré spiooniromaanid ja briti näitleja Peter Sellersi filmid (siinkohal meenub 1964. aastal ekraanidele jõudnud must komöödia “Dr Strangelove…”, milles kirjeldatakse külma sõja aja hullumeelset maailma, kus pääseb valla tuumasõda).

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 600 korda, sh täna 1)