Ise tehtud, hästi tehtud!

ENEKAMOBIIL: Marko Metsa sõnul on tegemist heade näitajatega telefoniga, eriti kui selle hinda arvesse võtta. MAANUS MASING

ENEKAMOBIIL: Marko Metsa sõnul on tegemist heade näitajatega telefoniga, eriti kui selle hinda arvesse võtta.
MAANUS MASING

Kuigi esimene teadaolev selfi või siis enekas või endel pärineb juba 1839. aastast, hakkas komme endast pilti teha laialt levima sotsiaalmeedia ja nutitelefonide saabumisega. Saarte Hääl võttis sel suvel kätte ja otsustas välja kuulutada enekakonkursi, mille peaauhinnaks on pesueht enekamobiil.

Konkursi reeglid on väga lihtsad. Tee endast Saaremaal üks ilus enekas ja saada Saarte Häälele aadressil enekas@saartehaal.ee. Pildi võib saata ka Saarte Hääle Facebooki lehe sõnumitesse.

Kes teeb kõige kenama saaremaise eneka, saab auhinnaks ilmselt maailma parima enekatelefoni. Saaremaa parima eneka valimisel saavad seejuures kaasa lüüa kõik Saarte Hääle lugejad ja võitja selgub alles septembris. Seega on terve suur suvi selfitamiseks otsekui loodud.

Spetsiaalne nutitelefon

Mida aga kujutab endast peaauhinnaks olev enekamobiil? Asusel on nimelt tootevalikusse tulnud telefon, mis on mõeldud spetsiaalselt enekate tegemiseks, selgitas Marko Mets Rae keskuse tehnikapoest. Sellest annab teada juba mobiili nimi: Asus ZenFone Selfie.

Metsa sõnul on sel mitmeid funktsioone ja omadusi, mis hõlbustavad parema eneka tegemist. Näiteks on nii esi- kui ka tagumine kaamera ZenFone Selifie’l 13-megapikslise resolutsiooniga. Enamasti on esikaamera tagumisest ikka oluliselt kehvem, selgitas Mets. Selle konkreetse mudeli puhul ei tohiks aga vahet olla, kas pildistad end aparaadi esimese või tagumise poolega.

Esikaamera on enekate tegemisel äärmiselt oluline, kuna nii saab pildistaja ennast ekraanilt vaadata ja nii ka paremini pildile jääda. Veel on ZenFone Selfie’l tagumisele osale paigutatud helitugevuse ja enekanupp, et oleks mugavam endast pilti teha.

Seda, et enekate tegemine on ikkagi eelkõige noorte pärusmaa, näitab ka enekamobiili hind, mis jääb alla 300 euro. Võrdluseks: kallimate ja uusimate Samsungi, Apple’i iPhone’i ja Sony mudelite hinnad ulatuvad 800–900 euroni.

Metsa sõnul on vähemalt näitajate poolest tegemist mobiiliga, mille puhul kehtib väide, et hinna ja kvaliteedi suhe on hea. Näiteks tõi ta välja, et sel telefonil on 32 GB sisemist mälu. Mälukaardiga saab aga mälumahtu mitmekordselt laiendada.

See on oluline nende jaoks, kes soovivad suuremas mahus pilte oma nutitelefonis hoida ja teadupoolest on tõelised selfifännid tihtilugu dilemma ees, millist pilti neist kümnetest ja sadadest jätta ja milline kustutada.

Veebruaris testis Asus ZenFone Selfie’t ajaleht Postimees, seal tõi loo autor välja nii tugevaid kui ka nõrku külgi, kuid märkis kokkuvõtteks, et alla 300 euro maksvate telefonide hulgas võib seda pidada märkimisväärseks saavutuseks.

Võib ilmselt üpris kindel olla, et kui ZenFone Selfie’t saadab korralik müügiedu, ei jää see viimaseks telefoniks, mille nimesse sõna selfie poogitakse.

Üldiselt võib enekat teha ka digikaameraga, kuid nutitelefon on universaalsem vahend, kuna lubab pildi kohe erinevatesse keskkondadesse üles laadida. Neist populaarsemad on Instagram, Twitter ja Facebook.

Enekas – aasta kolesõna

Selle kombe laia haaret nii Eestis kui ka välismaal illustreerivad mitmed näited. 2013. aastal valisid Oxfordi inglise keele sõnaraamatu tegijad selfie 2013. aasta sõnaks. Järgmise aasta märtsis edestas Eestis selfie’ argikeelne vaste “enekas” küsitluses “Kolesõna 2013” kõiki teisi. Niisiis pole ingliskeelne mõiste murdnud ennast ainult kõnekeelde, vaid tekitanud ka parajalt diskussiooni. Muide, ÕS soovitab praegu kasutada sõna “selfi”.

Lisaks näitab endast pildi tegemise populaarsust endlikepi leiutamine ja selle levik. Tegu on vahendiga, mille külge saab kinnitada oma mobiili, et siis ennast ja oma kaaslasi veidi kaugemalt pildistada saaks.

Osta saab seda näiteks kõikvõimalikest tehnikapoodidest ja kohalike ärimeeste käest mõne vaatamisväärsuse lähistel.

Kertu Kalmus, Raido Kahm   


9 ideaalse selfIe nippi

1. Ära tee selfit peegli abiga – peeglist telefoniga pildistades on pilt ümber pööratud, välk tekitab fotole laigu ja lõpptulemus ei ole eriti ilus.

2. Pööra tähelepanu taustale – sa võid olla küll üksi, kuid pead tähele panema, mis su ümber toimub. Veendu, et kui sa endast pilti teed, ei jääks taustaks su sassis magamistuba. Tuleb ainult üks pilk üle õla heita.

3. Oluline on valgustus – enamik selfidest on tehtud halva valgusega. Sa peaksid seisma näoga valgusallika poole, milleks on soovitatavalt näiteks päikesevalgus läbi akna. Otsene päikesevalgus võib olla liiga ere ja kunstlik valgus võib pildi teha kollakaks. Samuti ei ole mõistlik kasutada välku, sest sellega võivad jääda punased silmad.

4. Ära tee liiga paljastavaid selfisid – paljud noored teevad pärast trenni või pidutsedes endast poolalasti pilte. Sellised selfid ei jäta sinust head muljet. Lisaks võivad need interneti vahendusel jõuda inimeste kätte, kes neid kurjasti ära kasutavad.

5. Arvesta kaamera nurka – iga inimene näeb pildil kõige ilusam välja teatud nurga all. Siiski on üks universaalne reegel: päris otsevaates pilti ei maksa teha. Tõsta telefon või kaamera näost veidi ülespoole. Otsevaates või altpoolt pilti tehes võid pildil tunduda kogukam.

6. Naerata silmadega – tühja pilguga kaamerasse vaatamine ei anna ilusat tulemust. Pildistamise ajal mõtle headele asjadele ja katsu silmadega emotsiooni edasi anda.

7. Tee mitu pilti – esimese korraga ei pruugi selfi alati ilus tulla. Selle pärast tasub teha mitu pilti korraga, et hiljem saaksid parima valida.

8. Kontrolli oma kaela – isegi peenikestel inimestel võib selfit tehes jääda pildile kogemata topeltlõug. Enne pildi tegemist lõdvesta oma kaelalihased ja kergita pead. See võib tunduda veider, aga tulemus on seda väärt.

9. Ole enesekindel – selfid ja häbelikkus ei sobi kokku. Endast pilti tehes peab parima tulemuse nimel olema enesekindel.

Allikas: Naine24.postimees.ee


ÕIGE NURK JA ÕIGE VALGUS: Seidi Voogre ja Emma Maria Kalmus teavad, et ilusa selfi saab valgust õige nurga alt näole püüdes. MAANUS MASING

ÕIGE NURK JA ÕIGE VALGUS: Seidi Voogre ja Emma Maria Kalmus teavad, et ilusa selfi saab valgust õige nurga alt näole püüdes.
MAANUS MASING

SelfiFännid tuunivad ja postitavad

Hea kaamerasilm on hea selfi alus. Tõelised selfifännid on sukeldunud ka mobiilirakenduste maailma, mis lubavad pilte enne üleslaadimist kiiresti töödelda.

Rõhk on sõnal “kiiresti”, sest üldiselt on kiirtöötlemine mõne filtri või kleepsu lisamine. Salmel elavad sõbrannad Seidi Voogre ja Emma Maria Kalmus ütlevad suisa, et ilma filtrit lisamata riputavad nad harva mõne endast tehtud foto üles. “See peab ikka väga hästi õnnestunud pilt olema,” arvas Emma Maria.

Erinevatest fototöötlemisrakendustest mobiilis kasutavad nad Snapchatti ja Instagrami. “Instagrami filtrid on väga head mu meelest ja seal on hästi palju neid,” rääkis Seidi.

Tüdrukute sõnul on selfitamine nende sõpruskonnas üsnagi populaarne. Kui aga teed palju pilte, tuleb tihti valida ja kustutada. “Mina lükkan seda kogu aeg edasi, kuna pole aega olnud – eksamite ajal ei olnud mahti mälu tühjendada,” tunnistas Emma Maria. Seega on tal pildistamises väike paus olnud. Seidil on kustutamismurele lahendus – tema laeb fotod telefonist arvutisse ja selfitab südamerahuga edasi.

Kuressaares elav selfifänn Reelika märkis, et kuna rakendusi, millega pilte töödelda, on palju, kasutab tema tavaliselt neid, mida sõbrannad soovitavad.

Reelika selgitas, et rakenduste puhul on oluline, mida keegi teha soovib. “Kas soovitakse humoorikat pilti või pigem ilusat pilti,” märkis ta. Tema sõnul ongi Eestis väga populaarseks saanud Snapchati äpp. See on rakendus, mis lubab pilte ja videoid teha ning neid sõpradele saata. Konks on aga selles, et Snapchatis saab oma nägu töödelda juba enne pildi tegemist.

Näiteks lisab Snapchat näole koera tunnused, mõne tuntud tegelase näojooned või moonutab nägu mõnel muul moel. Kahekesi pilti tehes on võimalik ka näod ära vahetada. Seda kutsutakse face swap´iks (näovahetus). Tulemus on küll häiriv, kuid humoorikas.

Valdavat osa toimingutest saab teha tasuta, kuid pea iga rakenduse puhul saab midagi juurde osta. Reelika lisas aga, et kui valgus on hea, võib pildi muidugi ka niisama üles laadida. Sellele, miks seda kõike tehakse, pole ta kunagi mõelnud. Seda lihtsalt tehakse.

Kertu Kalmus, Raido Kahm   

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 971 korda, sh täna 1)