Valjalas meenutati Lööne talguid

PRONKSIST VAARANDIGA: Kaja Sepp hoiab Debora Vaarandi kuju maketti. Täissuuruses skulptuur loodetakse püsti panna sügisel Laimjalas. MAANUS MASING

PRONKSIST VAARANDIGA: Kaja Sepp hoiab Debora Vaarandi kuju maketti. Täissuuruses skulptuur loodetakse püsti panna sügisel Laimjalas.
MAANUS MASING

Möödunud reedel tähistati Valjala rahvamajas 70 aasta möödumist talgutest Lööne soos, mis olid aluseks legendaarse laulu “Saaremaa valss” sünnile.

Valjala vallavanem Aare Martinson selgitas, et tegemist on küllaltki pika ja suhteliselt juhuslike kokkulangevuste jadaga. Nimelt kirjutas poetess Debora Vaarandi talgutest inspireeritud pika poeemi nimega “Talgud Lööne soos”. “Juhuslikult sattus see poeem Raimond Valgrele näppu,” märkis Martinson. Valgre seadis poeemi viimastest salmidest kokku laulu “Ta keerutab, lennutab”. See oli nukrameelne minoorne lugu.

Martinsoni sõnul niisugune lugu toonastele võimumeestele aga ei sobinud ja seetõttu tuli Valgrel kirjutada rõõmsam mažoorne variant, mis saigi nimeks “Saaremaa valss”. “See oleks võinud olla üks tavaline valss, neid on ennegi kirjutatud, aga saatuse tahtel valis selle oma repertuaari Georg Ots,” rääkis Martinson. Ots lauliski “Saaremaa valsi” kuulsaks nii Eestis kui ka Soomes ja Venemaalgi.

Kõnealustest talgutest 1946. aasta 9. juunil võttis osa umbes 800 noort.

“Saaremaa valsile” pühendatud üritusel esinesid ansambel Kruuv, Valjala naisrühm MariAnnid (juh Maia Tõhk), naisrühm Viktooria (juh Ulvi Põldema) ning lõõtsamehed Raimo, Mait ja Tõnis. Õhtut ilmestasid ka dokumentaalkaadrid Lööne soo talgutest.

Lisaks tunnustati ka parimaid luuletajaid, kes osalesid konkursil “Inspireeritud “Saaremaa valsist””. Kuni 12-aastaste seast märgiti ära Tuule Kiiker ja Kairo Sammelsaar ning noorukite ehk kuni 18-aastaste seast Johanna Nõukas. Täiskasvanute luuletustest toodi välja Reet Greveli, Katrin Kirsi, Mae Nõu, Eha Ennemuisti ja Siire Kaasiku tööd. Luulekonkursist võttis osa 16 autorit.

“Esimese korra kohta rahuldav tulemus,” märkis Martinson ja lisas, et konkurss on plaanis ka tuleval aastal. Žüriisse kuulusid kirjanik Ene Kallas, vallavanem Aare Martinson ja kirjandusteadlane Taive Särg, kes on Valjala vallast pärit luuletaja Bernhard Viidingu tütar.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 369 korda, sh täna 1)