Kuidas kerkis ja kasvas linnus-kindlus

D_joonistus 1

Viimaste aastate välitööd on avanud Kuressaare linnus-kindluse arenguloos uusi tahke ja lubavad selle ehitusajalugu kirjeldada varasemast täpsemalt.

Kuigi Kuressaare (Arensburgi) esimese asula tekkimise aeg pole üheselt selge, eksisteeris siin sadamakoht tõenäoliselt juba enne piiskopilinnuse rajamist. Sadamale viitab linnuse välitööde käigus kunagiselt rannalt leitud 13. sajandi lõppu dateeritud laudtee. Samuti on konvendihoone ehitamisel kasutatud sekundaarset puitu, mis kuulub tõenäoliselt mingitele varasematele ehitistele.

~1330 Nurgatorniga kastell

Viimaste väliuuringute põhjal võib väita, et Kuressaare algne pealinnus oli tüübilt nurgatorniga kastell, mille välisgabariidid kattusid hilisema konvendihoonega (illustratsioon).

Esimesed kirjalikud teated Kuressaare linnusest pärinevad alles 1380. aastate algusest, kuid tõenäoliselt algas selle ehitamine 1320. aastate lõpus. Seoses saarlaste ülestõusuga 1343–45 on ehitus katkenud ja seejärel on ehituskavades toimunud suur muutus.

14. sajandi teisel poolel püstitati konvendihoone, mille välisseinad toetuvad varasema kastelli ringmüürile (samast ajast pärineb ka Pikk Hermann). Koos konvendihoonega rajati selle ümber ringmüüri ja pea 20 m laiuse vallikraaviga kaitstud esimene eeslinnus. Ringmüürilt oli võimalik konvendihoone kaguküljel asunud silla kaudu ilma väravat avamata pealinnusesse taganeda. Esimese ringmüüri läänenurka ehitati ka nelinurkne Wulffi torn (u 1370).

~1450 Uus tornidega ringmüür

Järgnevalt asuti kavandama uut, olemasolevast oluliselt suuremat eeslinnust vallikraavi väliskaldale. Tänaseks on selge, et selle laiendamine ja suure (teise) ringmüüri rajamine ei toimunud korraga, nagu siiani arvatud. Esmalt laiendati eeslinnust vallikraavi linnapoolsele küljele, kuhu püstitati arvatavalt 15. sajandi II veerandil koos müüriga juba tulirelvade kasutamiseks mõeldud kaks ümara kujuga torni. Kolmas torn, mis ehitati vallikraavi merepoolsele ehk edelaküljele, oli nelinurkse põhiplaaniga.

Pikem lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Garel Püüa, Tõnu Sepp, Ragnar Nurk

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 288 korda, sh täna 1)