Bussijaam kuulutatakse mälestiseks (1)

 

Foto: Sander Ilvest

Foto: Sander Ilvest

Muinsuskaitse nõukogu otsustas oma istungil ehitusmälestiseks tunnistada 1984. aastal valminud Kuressaare bussijaamahoone.

Hoone arhitekt oli Maie Penjam. Sisekujunduse tegid Tiiu Pai ja Tiia Savi. Hoone algne kivikatus on asendatud plekkimitatsiooniga, enamik puitaknaid on välja vahetatud plastikakende vastu ja algsed puituksed metallustega.

Spetsialistide jaoks on olulised veel massiivsed betoonist varikatused ootealal ja territooriumi ääristavad madalad betoonmüüritised. Kogu terviklahendus – kaasa arvatud ootesaali puitpingid – tuleks säilitada ka tulevikus.

Suhteliselt uue ehitise kaitse alla võtmist põhjendati selle soodsa asukohaga. “Hetkel ei takista miski bussijaama lammutamist ja selle asemele näiteks kaubanduskeskuse rajamist,” kirjutatakse eksperthinnangus. Lähiajal plaanib linnavalitsus rajada hoone lääneossa noortekeskuse.

Bussijaam oli üks neist 3000 hoonest, mis kultuuriministeeriumi tellimusel kaardistati aastatel 2007–2012 projekti “Eesti 20. sajandi (1870–1991) väärtusliku arhitektuuri kaardistamine ja analüüs” raames. Sama uurimusega tunnistati Kuressaares mälestiseks tunnistamise vääriliseks veel viis ja tähelepanu vajavateks 28 hoonet.

“Asi tunnistatakse mälestiseks kultuuriministri käskkirjaga,” selgitas muinsuskaitseameti ehitismälestiste peainspektor Triin Talk.

Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu kinnitas, et noortekeskuse ehitust kavandades on arvestatud otsusega bussijaama mälestiseks kuulutamise kohta.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 918 korda, sh täna 1)