Leisi otsib “Vene Snowdenit”

ENDEL SALU oli remonditööde juures ise töödejuhataja ja osaliselt seetõttu on ta hiljemgi maja külastanud. Tema sõnul töödega päris lõpuni toona ei jõutud. MAANUS MASING

ENDEL SALU oli remonditööde juures ise töödejuhataja ja osaliselt seetõttu on ta hiljemgi maja külastanud. Tema sõnul töödega päris lõpuni toona ei jõutud.
MAANUS MASING

Leisi vallas Koikla ja Pärsama vahel asuv maja kuulub mehele, kes oma väitel andis 1990. aastatel altkäemaksu Vladimir Putinile, toonasele Peterburi aselinnapeale.

Peterburist pärit Robert Freidson ja tema poeg Maksim Freidson omavad Leisi vallas maja, kuid ei ole midagi teinud maa erastamiseks. Seoses maareformi lõpule viimise vajadusega otsib Leisi vallavalitsus nendega kontakti ja palus selleks abi välisministeeriumilt.

Leisi abivallavanem Enno Reis ütles Saarte Häälele, et ministeeriumist abi ei saadud, kuna nii väheste andmete põhjal ei saa ministeerium isikut tuvastada. Vaja läheks vähemalt isikukoodi ja kodakondsust. Robert Freidsonil on olemas Facebooki konto ja seal on tal isegi paar eestlasest sõpra. Reis tõdes aga, et ka nood ei osanud kummagi isiku leidmisel suuremaks abiks olla.

23 AASTAT HILJEM: Võimalik, et viimasest külaskäigust on majas alles kohver, millel pagasilipik kuupäevaga 29. mai 93. Lipikule on viimase sihtkohana märgitud Leningradi lennujaam. MAANUS MASING

23 AASTAT HILJEM: Võimalik, et viimasest külaskäigust on majas alles kohver, millel pagasilipik kuupäevaga 29. mai 93. Lipikule on viimase sihtkohana märgitud Leningradi lennujaam.
MAANUS MASING

Välismeedias Peterburi ärimehe ja ka “Vene Snowdenina” (kuulsa USA andmelekitaja järgi – toim) esitletud Maksim Freidson on aga ohtralt tähelepanu pälvinud intervjuuga, mis kõlas möödunud aastal raadio Svoboda (Vabadus) eetris. Seal väitis ta, et ühel kohtumisel kirjutas Putin paberile summa 10 000 dollarit ja selline summa talle ka anti. Nimelt olid mõlemad mehed Maksim Freidsoni sõnul seotud ettevõtmisega, mis puudutas politsei- ja jahirelvade tootmist.

Maksim Freidsoni palvel kustutas raadio Svoboda oma kodulehelt salvestuse intervjuust, kuna Freidson kartis oma julgeoleku pärast, vahendas väljaanne The Moscow Times. Ise elab mees sama väljaande sõnul Iisraelis. Raadio Svoboda on raadio Vaba Euroopa ja Vabadusraadio (Radio Free Europe / Radio Liberty) haru Venemaal. Raadio kuulub Ühendriikide valitsusele.

Intervjuust lähtudes saatsid mitmed lääne ajakirjanikud küsimusi ka Kremlile. Seal tembeldati aga kogu lugu eesmärgipäraseks rünnakuks ja katseks diskrediteerida Venemaa presidenti. Maksim Freidson külastas Saaremaad teadaolevalt vähemalt üks kord. Tema isa oli aga Saaremaaga tihedamalt seotud. Pärsamal asunud Saare Töölise kolhoosi kunagise esimehe Endel Salu sõnul oli Robert Freidson kolhoosi suur sõber. Koostöö ulatus tema mäletamist mööda 1980. aastate algusesse. Roberti kaudu toodi Leningradist Salu sõnul autokoormate viisi rauda ja kaablit. “Ta oli teadlane, muretses siin Saare Töölise kolhoosile ka arvuti,” meenutas Salu, lisades, et seda masinat oli terve tuba täis olnud.

Lisaks oli Robert Freidson Salude perekonnatuttav. Endel Salu mäletamist mööda sattus Freidson Saaremaale tema väimehe, 2007. aastal surnud ettevõtja ja meremehe Rein Merisalu kaudu. “Tal olid kõik kohad tuttavaid täis ja tõi neid meile ka,” sõnas Salu.

Maja olevat Robert Freidson hakanud remontima eelkõige oma poja tarbeks. Pärast 1990. aastate algust pole aga kumbki sügaval metsa sees asuvat maja külastanud. Endel Salu oli remondi juures ise töödejuhataja ja osaliselt seetõttu on ta hiljemgi maja külastanud. Robert Freidsonit meenutas ta aga vaid hea sõnaga: “Väga meeldiv mees oli.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 037 korda, sh täna 1)