Saaremaa–Hiiumaa jõukatsumise köis sai testitud (1)

KÖIS: Tanel Lips näitab, milline saab olema 10 km köit, millega saarlased ja hiidlased proovivad üksteist ära tõmmata. JAANA LEPAMAA

KÖIS: Tanel Lips näitab, milline saab olema 10 km köit, millega saarlased ja hiidlased proovivad üksteist ära tõmmata.
JAANA LEPAMAA

Ühekilomeetrine köis pidas Hiiumaa lähistel sikutamise kenasti vastu ning annab lootust, et ülejärgmisel laupäeval saavad saarlased ja hiidlased edukalt sikutada 10-kilomeetrist köit.

Merekultuuriaastal toimuv enneolematu köievedu Hiiumaa ja Saaremaa on tehniliselt üsna keerukas ettevõtmine, räägivad korraldajad. Seetõttu oli ka vaja üleeilset testvedu. Katsetuseks sobiva parajalt tuulese ja lainemölluse ilmaga Hiiumaa lähistel toimunud katsetusel saadi teada kitsaskohad.

“Samuti saime teada, kui tihedalt peab köit merepõhja kinnitama, et ei tekiks tugevat jooksu,” rääkis Saarte Häälele ürituse üks korraldajatest Tanel Lips.  “Kõige tähtsam on siiski ohutus ning tormise ilmaga me kedagi merele köit vedama ei saada,” lisas Lips.

Et köis omal trajektoril püsiks paigaldatakse teatud distantsi tagant köie külge poid, mis on põhja ankurdatud.

Köis on tähistatud värviliste poide ja kollaste lippudega. “Hiiumaa ja Saaremaa poolt veetakse merele umbes 5 km köit, mis keskel kokku saab,” selgitas Lips.  Hiiumaa poolt veetakse köis muide vette parvlaevalt Estonia pärit päästepaadiga.

Kuigi veeteede amet on üritusele loa andnud ning ürituse eel antakse navigatsioonihoiatus, paluvad korraldajad kõikidel merel liiklejatel köie suhtes tähelepanelik olla. Lisaks on merel ka mitmeid aluseid, mis teistel liiklejatel silma peal hoiavad.

Korraldajad ootavad nii Soela kui ka Sõru sadamasse kumbagi poolt tuhandet osavõtjat. “Kuigi saarlasi on rohkem, siis muretseda ei maksa. Hiidlased on endale appi kutsunud mandrimehi ja ka mõni saarlane on sõpradele appi tulnud,” rääkis samuti korraldusmeeskonda kuuluv Jaana Lepamaa.

Kaldal on köit umbes 500 m, kuid see on pandud kalasabamustrisse, tagamaks võimalikult paljudele võimalust sikutada. Lepamaa soovitas osalejatele käte kaitseks kindad kätte panna ning Hiiumaal võiks jalga tõmmata kummisaapad, kuna sealne ots tuleb maale niiskel karjamaal.

Korraldajad kutsuvad kõiki üles ohutuse tagamisele, et ei juhtuks mereõnnetusi. Samuti tuletavad nad meelde, et üritust saab toetada Hooandja platvormi kaudu.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 681 korda, sh täna 1)