Saare maakonnas on tänavu müügiks läinud vaid üks päris suvila (2)

LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing tõdes, et suvila mõiste kui selline on selgelt muutumas või võiks öelda, et isegi kadumas ning seetõttu saab suvilatest kõneldes rääkida pigem teisest kodust, suvekodust või maakodust.

Seda iseloomustab Ingmar Saksingu sõnutsi ka fakt, et suvilaid on praegu Saaremaal pakkumises 16, samas kui talusid ja maakodusid – nii nagu suvilaid nüüdsel ajal kasutatakse – on pakkuda ligi viisteist korda rohkem.

Hiline kevad venitas

“Loomulikult toob kevad sellele turule hulgaliselt potentsiaalseid ostjaid, kuid sel aastal hilinenud kevad toob selguse neisse numbritesse teises kvartalis,” märkis Saksing.

Domus Kinnisvara maakler Jüri Aljas nentis aga, et aasta esimeses pooles huvi suvilate ja suvekoduks sobivate maamajade vastu tõuseb. “Kuigi suvilaid on müügis aastaringi, kasvab kuulutuste vaatamiste arv just esimeste päikseliste kevadpäevade saabumisel,” kinnitas ta. Ostmine samas nii järsku hüpet ei tee. “Inimesed valivad väga hoolega, mida osta,” kinnitas Aljas.

Tühjaks jäänud ja remonti vajavaid vanu maamaju müüvad tema sõnutsi peamiselt pärijad ning sellised majad leiavad ostja keskmiselt aastaga. “Umbes aasta peab mööduma, et maakleri jutt turuhindadest läbi praktika inimestele kohale jõuaks,” tõdes maakler.

“Eakad soomlased, kelle jaoks hakkab Saarenmaan valssi fluidum tuhmuma, müüvad samuti,” tunnistas ta. Võrreldes veerandsajandi taguse ajaga, kui soomlased Saaremaal maid ja maju kokku ostsid, on lennureisid Aljase sõnul praegu nii palju odavamad, et soomlased eelistavad aega veeta soojemates paikades. “Hinnaootused on neil aga väga kõrged, buumiaegsel tasemel,” lisas ta.

Paralleelselt müüvad ka ettevõtjad, kelle jaoks on vanade maamajade kordategemine äri. Suvilaid ostab rohkem ikka mandrirahvas, noorepoolsemad Tallinna või selle lähiümbruse inimesed. “Kui saarlane maakoha ostab, siis juba püsivaks elamiseks,” nentis Aljas. “Ja ega see Kuressaare linnavurle õige suvitaja mõõtu välja annagi – ise äsja maalt linna tulnud, kalossidki veel esikus alles.”

Klassikat müüakse harva

Klassikalisi suvilaid müüakse Saaremaal tema andmetel harva. Pigem ostetakse ikka aastaringseks elamiseks sobilikke maju, mida paljud kasutavad ainult suveperioodil ning lühemate perioodidena ka muul ajal.

Suvilaks ostetavate hoonete ja hoonetekomplekside hinnad on väga erinevad sõltuvalt seisukorrast ja asukohast ning seetõttu on mingit väga paikapidavat hinnamuutust maakleri sõnul keeruline välja tuua.

Sel aastal on maakonnas müüdud üks suvila ehk maja, mille sihtotstarve ongi suvila, mitte nt elamu, mida suvilana kasutatakse, ja see tehing jääb Jüri Aljase sõnul teise kvartalisse. Tegemist on Mustjala vallas Küdema külas asuva 2012. aastal ehitatud palksuvilaga, mille hind on 29 000 eurot.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 705 korda, sh täna 1)