Rannarajoonist evakueeriti inimesi

OSA ÕPPUSEST: Pärnust saabunud abijõud aitasid saarlastel linnakodanikke evakuatsioonist teavitada. Saue tänaval elav Indrek Väli kinnitas, et päris ohu korral jõuab ta koos perega ise kogunemiskohta. MAANUS MASING

OSA ÕPPUSEST: Pärnust saabunud abijõud aitasid saarlastel linnakodanikke evakuatsioonist teavitada. Saue tänaval elav Indrek Väli kinnitas, et päris ohu korral jõuab ta koos perega ise kogunemiskohta.
MAANUS MASING

Reedel evakueeriti rahvusvahelise üleujutusõppuse SaareModex 2016 raames toimunud kriisiõppuse käigus Kuressaarest 39 inimest.

Seekord oli tegu vabatahtlikega, kes aitasid kriisikomisjonil õppust reaalsemaks muuta. Ohuhinnangust lähtuvalt võib aga selline olukord mitmete tingimuste kokkusattumisel Kuressaare rannaalade elanike jaoks ka tegelikult aset leida.

Eelkõige puudutab see oht Tuule, Uus- ja Vana-Roomassaare ja neid ühendavate tänavate elanikke. Õppuse ühe osana käisid politseinikud majast majja ja teavitasid elanikke kohesest vajadusest evakueeruda. Espaki kaupluse parklas olnud kogunemiskohas inimesed registreeriti ja toimetati bussiga Kuressaare gümnaasiumi. Nad paigutati spordisaali ja pakuti ka kerget õhtusööki.

Piirkonna uuselanikud tunnistasid politseinikele, et pole varem üleujutusohule mõelnud. Vanemad, jaanuaritormi üle elanud roomassaarlased aimasid aga, kusmaani võib vesi jõuda. Siiski pelgavad nad oma sõnul veest enam tormituuli, mis katuseid lammutavad. Üks naine kurtis, et jaanuaritormi järel kasvas kodukindlustusmakse märgatavalt. Keegi seekord paanikasse ei sattunud, sest ajalehe vahendusel oldi õppuse toimumisega kursis.

Lääne päästekeskuse juhtivspetsialist Sulev Kallavus täpsustas, et tegelikus elus antakse evakuatsioonile eelnevalt meedia vahendusel riiklik eelhoiatus. Tund aega varem koguneb kriisikomisjon. Seda, kuhu inimesed majutatakse, otsustab linnavalitsus. Samuti tagatakse kodust lahkuma sunnitud isikute sõidukitele valvega parkimine ohutus kohas.

Kallavus rõhutas, et seni pole meil reaalset hädaolukorda veel ette tulnud. Aastatest 1995–2015 tõi ta välja Saaremaa ühisgümnaasiumi põlengu, 2005. aasta jaanuaritormi, suure lumetuisu 2012. aastal, parafiinireostuse Sõrves ja tööstushoone põlengu Kudjapel 2015. aastal, kui levis mürgine suits.

Kuressaare linnavalitsuse järelevalve ja kriisireguleerimise spetsialist Karel Koovisk selgitas, et evakueeritute majutamiseks valiti Kuressaare gümnaasium, kuna hoone vastab potentsiaalse evakuatsioonikoha nõuetele.

Kooli teavitati majutusülesandest piisava etteteatamisajaga. Patjade puudumist majutuskohas, mille üle õppusel osalenud kurtsid, ei saa tema sõnul lugeda märkimisväärseks puuduseks. “Samas on see hea näide õppuse vajalikkusest, sellest, kuidas kunstlikult loodud olukord valmistab ette reaalseks situatsiooniks,” leidis ta.

Reedese õppusega oli hõivatud 13 linnaametnikku, neist 10 osales otseselt linna kriisikomisjoni töös.

“Linnavalitsuse poolt on nüüd kõik vajalikud ressursid ja koostöö erinevate partneritega kaardistatud, on toimiv koostöö Kaitseliiduga, bussifirmade valmisolek,” ütles Koovisk.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 467 korda, sh täna 1)