Saaremaa põllud said erakordset maivihma

Möödunud nädalavahetusel sadas mitmel pool Saaremaal maikuu kohta haruldaselt palju vihma, mis nii mõnelgi põllul taimed kuivasurmast päästis.

Tõnija külas tegutsev viljakasvataja Jaan Sink ütles, et temal sadas nädalavahetusega maha 44 mm sademeid, mis teeb terve kuu normi kahe päevaga. “Hakkas sadama õhtul kell viis ja järgmiseks hommikuks oli 50 ml mõõteklaas poole peal – ma pole varem sellist asja Saaremaal näinud,” kinnitas Sink, kelle sõnul sadas läinud aastal terve maikuu peale kokku 46 mm vihma.

Esmaspäeva hommikuks olid nädalavahetuse vihmast pooltel Singi põldudel loigud peal. “Põhimõtteliselt on iga kevadine vihm teretulnud, aga need kohad, mis jäid vee alla, on stressis,” lausus põllumees. Kui mõõdukas sadu ühtlustab mullaniiskust, parandab harimisvigu ja aitab taimedel väetist kätte saada, siis nädalavahetuse “loputamine” võis Singi hinnangul mullast palju väetisi välja leotada, ilma et väikesed taimed oleksid jõudnud sellest osa saada.

Jaan Sink viitas, et korraliku saju tulemusel tärkasid tema sojataimed tavalise 21 päeva asemel 7 päevaga, mis annab lootust varasemale saagikoristusele. “Muidu me koristame sojat ju oktoobris, aga nüüd, kui ta nii hästi üles tuli, on lootust, et saab varem kätte.”

Sink märkis, et pärast kõva vihma täitusid veega ka kaevud ja kraavid.

Teine Valjala valla põllumees Kaido Kirst hindas nädalavahetuse vihmasadu positiivseks. Vaid ühele savisele soomaale mõjus vihm kehvalt, ülejäänud põllud olid aga vihmapuuduses ja seega oli sadu vägagi teretulnud. “Öeldakse, et ennejaanipäevane vihm on rohkem väärt kui Riia linn,” sõnas Kirst, kelle sõnul oli vihm kevade kohta küllatki tavapäratu. “Maikuus ja eriti Saaremaal sellist suurt vihma tavaliselt ei tule,” teadis viljakasvataja, kes mõõtis kahe päeva sademete hulgaks 40 mm. Vihm oli seda kasulikum, et sadu oli vaikne ja kogu mahasadanud vesi imbus kenasti mulla sisse.

Vihmaga õnnistati seekord ka Orissaare valla Kavandi kanti, kus tavaliselt kipub kevaditi niiskust põldudel nappima. “Sellist sadu kevadel ei mäletagi, 10 aasta jooksul ehk paar korda tuleb taolist          mõnusat vihma,” ütles Kavandi küla viljakasvataja Aavo Aljas, kelle mõõdikusse kogunes nädalavahetusega 35 mm sademeid. Aljas kiitis, et rahulikult maha tulnud vihm jõudis korralikult maasse imenduda ega moodustanud lohkudes suuri loike, nagu tavaliselt tugeva saju korral juhtub. Iseenesest on Kavandi kandis mullakiht õhuke ja niiskusesiduvus väike.

Sadu tuli Aljase sõnul viimasel hetkel, sest kuivus oli kahe taliviljapõllu peal juba kahju tegema hakanud. “Vihm oli paljude jaoks saagipäästja, ka heinamaadel pärssis kuiv tugevalt taimede kasvu,” rääkis Aljas. Et kuivusega oli maakirp hakanud juba suvirapsi tõusmeid kahjustama, siis osutus korralik vihmasadu abiliseks siingi. Samas pole suhteline jahedus taimede kasvu seni, vaatamata vihmale, väga soosinud.

Aivar Lember Pähkla külast mõõtis nädalavahetusel ka vähemalt 40 mm sademeid, kunagi varem pole Lember maikuus nii palju sademeid näinud. “Hea oli see, et vihm tuli vaikselt, mitte aga mõne tunni jooksul paduvihmana,” kiitis sarnaselt teiste põllumeestega ka Aivar Lember. “Oli normaalne kastmine, mille järel hoidis pilves ilma ega kuivatanud maad kohe ära. See oli väga kasulik vihm.”  Loodetavasti said vihmasajust osa kõik Saaremaa põllumehed, vähemalt Rein Sepp Kihelkonnalt ja Priit Lulla Pöidelt kinnitasid samuti, et said kosutavast sajust osa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 548 korda, sh täna 1)