Torgu kuningriigis peeti saarte sinodit (1)

Piiskoplik tunnustus: Saarte praostkonna kauaaegne sekretär Katrin Sau pälvis peapiiskop Urmas Viilmalt aukirja. Õnnitlemisjärjekorda ootab praost Anti Toplaan. Foto: Irina Mägi

Piiskoplik tunnustus: Saarte praostkonna kauaaegne sekretär Katrin Sau pälvis peapiiskop Urmas Viilmalt aukirja. Õnnitlemisjärjekorda ootab praost Anti Toplaan.
Foto: Irina Mägi

Kolmapäeval kogunesid EELK Saarte praostkonna sinodisaadikud jumalateenistusele Jämaja kirikusse, kus teenisid peapiiskop Urmas Viilma, praost Anti Toplaan ning vaimulikud Anu Konks ja Rene Reinsoo.

Muusikalise osa eest hoolitsesid Martin Körberi seltsi lauljad, keda saatis orelil Jaan Vaidla. Aastakoosolek jätkus Torgu kogukonnamajas, kus tervitussõnad lausus Torgu vallavanem Tiit Põld.

Maakondade ülene Saarte praostkond on eriline selle poolest, et sellesse kuulub Saaremaa, Muhu, Hiiumaa ja Ruhnu saare 20 kogudust. Saarte praost Anti Toplaan tundis heameelt sellest, et liikmete arv tervikuna kasvab. Sellistes keskusest eemal asuvates valdades, nagu Torgu, oleks aga oluline senise olukorra säilitamine. “Töötatakse välismaal, elanikkond vananeb, noored lahkuvad maalt,” loetles ta võimalikke ohumärke.

Ees ootava haldusreformi kohta ütles Toplaan, et Kärla ja Kaarma kogudus tegutsevad juba ühisvallas. “Tarvis on suuremat koostööd teha,” rõhutas praost.

Laste- ja noorsootöö tegija Tiina Ool rääkis tehtust ja tulevastest ettevõtmistest. Kiita said Lümanda, Mustjala, Valjala, Kihelkonna ja Jämaja kogudus.

Järgmisel aastal tähistatakse reformatsiooni 500. ja EELK 100. sünnipäeva. Kui põhiüritused toimuvad Tartus, siis oma kiriku- ja laulupäeva peavad Kuressaares ka saarlased.

Peapiiskopina oli Urmas Viilma Torgus esimest korda. Küll aga teenis ta oma esimese taskuraha sealsamas malevas olles. “Elasime puidust internaadihoones ja koolimajas käisime saunas,” meenutas ta 30 aasta tagust aega. Viilma kiitis praostkonna laste- ja noorsootöö tegijaid. Oluliseks pidas ta bürokraatia vähendamist väikestes maakogudustes. “Kohtumisel vallajuhtidega rääkisime, et kogudus jääb alles ka pärast omavalitsuste ühinemist,” vaatas ta tulevikku.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 494 korda, sh täna 1)