LUGEJA KIRI

Meie ettevõttes töötavad ainult kontoritöötajad. Midagi ohtlikku selle tööga ei kaasne. Miks tööinspektor meid ikkagi kontrollima tuleb?

 Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna nõustamise osakonna juhataja Rein Reisberg:

Kontoritööd võivad küll tunduda ohutud ja mugavad, eriti võrreldes välitingimustes rasket füüsilist tööd tegijatega. See mulje on aga petlik. Tööõnnetusi juhtub ka kontorites ja nende õnnetuste arv küündib aastas sajani, millest ligikaudu veerand on raskete tagajärgedega. Enamik neist juhtub liikumisel kas libisedes või komistades – kipsis käe või jalaga on inimesed kaua töölt eemal. Kuid õnnetusi juhtub ka erinevate kontoriseadmete kasutamisel.

Hoopis suurem probleem on kontoritöös seotud töötervishoiuga. Hädad tekivad pika aja jooksul ning neid ei kiputagi tööga seostama. Väga oluline on aga tagada, et inimesed saaksid töötada nii, et kael ei jääks kangeks ja silmanägemine ei saaks kahjustatud. Inimese keha ei ole loodud pikalt istuma arvuti taga ja silmad väsivad pikaajalisest ja pingsast ekraani jälgimisest. Asjata ei räägita, et iga 45 minuti tagant tuleb teha puhkepaus ja silmad ekraanist eemale suunata (igasugusest ekraanist – sülearvuti asemel telefoniekraani vaatamine kurnab silmi samamoodi).

Sundasendid ja -liigutused on tööga seotud haigestumise kolme enamlevinud põhjuse seas. Tõenäoliselt on need põhjustatud ebaergonoomilisest töötamiskohast. Kontrollige kohe – kuidas te seda teksti lugedes istusite, milline oli teie käte asend, kas ekraan asetses silmade kõrgusel. Paljud kontoritöötajad on tundnud valu või ebamugavustunnet õlgades, kaelas või randmes.

Moodsa aja häda on nutikael, mille põhjuseks on pea liigne kallutamine ettepoole. Pea sügav kalle ette põhjustab aga suurenenud survet lülisamba kaelaosale. Täiskasvanud inimese pea kaalub umbes 4–5 kilogrammi.

Normaalse, füsioloogilise peahoiu korral on lülisammas harjunud seda tööd tegema ja liigset koormust ei teki. Kui pead ettepoole kallutada, suureneb koormus lülisambale. Näiteks kallutades pead 15 kraadi ettepoole, suureneb koormus lülisamba kaelaosale 2,5 korda ning 30 kraadi ettepoole kallutades suureneb koormus juba 4 korda.

Tihtipeale jäävad tööandjal need probleemid märkamata või ei pöörata neile piisavalt tähelepanu. Siis peavadki tööinspektorid neid lihtsaid tõsiasju meelde tuletama.

Ka kontoris juhtuvaid tööõnnetusi on võimalik ennetada, märkides ära trepid, kinnitades juhtmed, inimesi korrektselt juhendades. Kontoritöökohtade puhul pööravad tööinspektorid suuremat tähelepanu pigem töötervishoiule ja nende tähelepanekud ja ettepanekud töökeskkonna muutmiseks võimaldavad ennetada nii mõnegi tervisekahjustuse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 202 korda, sh täna 1)