Kindluses vandaalitsetakse (7)

Kuus aastat kestnud restaureerimis-konserveerimistööde käigus korrastati Kuressaare kindluse vallid ja bastionid, millest on nüüdseks kujunenud pilkupüüdev turismiatraktsioon. Kahjuks on lossi ümbruses jätkuvalt probleemiks vandaalitsemine.

“Viimasel ajal on hakatud kivi-kivi haaval lammutama kindluse kagukülje laskeavadega varustatud munakivist tugimüüri. Igal aastal pekstakse puruks linnuse nurkades asetsevate maapinda süvendatud prožektorite klaase, murtakse katki või sõidetakse maha lauluväljaku pinkide betoonist jalgu,” rääkis Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa. Lisaks on kindluse hoov ja vallid tema sõnul läbi aegade olnud öiseks pidutsemiskohaks.

Eriti inetuks peab Püüa aga seda, et noorteseltskondade meelisõllejoomispaigaks on saanud 1941. aasta terrori ohvrite mälestuseks püstitatud memoriaali graniidist pärgadealus ja kõrval olevad piiskopiaegsed laskeavad. Endast jäetakse maha tühjad pudelid, klaasikillud ja muu praht. “Objektil on küll videokaamerad, kuid pimedas on neist siiski vähe abi,” märkis direktor. “Muidugi on nüüd võimalus lossihoov ööseks sulgeda, kuid on juba välja kujunenud, et kindluse näol on tegemist Kuressaare linna avatud ruumiga,” nentis Püüa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 611 korda, sh täna 1)