Ära tapa roomajaid! Neist saab lahti ka seadust rikkumata

Soojad ilmad ajavad roomajad liikvele. Vältimaks nende sattumist koduhoovidesse on äärmiselt oluline luua neile seal võimalikult ebamugavad tingimused.

Muruniitmine ning õue kivi- ja oksahunnikutest puhtana hoidmine on esimesed asjad, mida maaomanik saab madude eemalhoidmiseks teha. Kasutada võib ka vibratsioonil töötavaid mutipeletajaid.

Linnaruumi või koduhoovi sattunud rästik võib ohustada inimest ja satub seetõttu ka ise abitusse olukorda. Loomakaitseliidu spetsialistid peavad oluliseks, et roomajaid ei tapetaks, vaid otsitakse nendest vabanemiseks alternatiivseid lahendusi.

“Liidul ei ole võimekust abistada roomajate küsimuses üle Eesti, kuid abi saavad loota Lõuna-Eesti, Pärnu-, Lääne- ja Harjumaa inimesed,” ütles loomakaitseliidu roomajate töögrupi juht Kadri Võrel. “Lisaks otsesele roomajate abistamisele nõustab liit ka maaomanikke, kelle aladel maod elavad. Me peame oma kogemusele tuginedes nõustamist roomaja ümberasustamisest isegi olulisemaks.”

Eestis elutsevad maod on looduskaitse all ja nende tapmine on keelatud. Looduskaitseseaduse § 77 lõike 6 kohaselt arvestatakse III kategooria kaitsealuse liigi isendi ebaseadusliku hävitamise, elujõuetuseni vigastamise või ebaseadusliku püsielupaigast eemaldamise korral keskkonnakahju 32–640 eurot isendi või 1,30–6,40 eurot isendi massi iga grammi kohta.

Inimene, kes on maolt hammustada saanud, peab piirama oma liikumist. Kasuks tuleb lamamine ja hammustuskohale külma kompressi panek. Juua tuleb palju vett. Alkoholi tarbimine on vastunäidustatud ja žguti panek keelatud.

Rästikud on Eesti ainsad mürkmaod  ja inimesele nende mürk enamasti eluohtlik pole. Siiski oleks soovitav võimalusel ka arsti poole pöörduda. Nõu saamiseks ja roomaja ohutusse kohta toimetamiseks võtke ühendust e-posti aadressil  info@loomakaitse.eu või telefonidel
56 659 888 või 50 19 636. Me jagame oma looduskeskkonda teiste elusolenditega ja inimestel tuleb leida viis, kuidas selles harmooniliselt koos eksisteerida.

Eestimaa loomakaitse liit

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 53 korda, sh täna 1)