Voolukatkestused häirivad ettevõtjaid (3)

Ettevõtete tööd häirivad voolukatkestused Saaremaal on muutunud sedavõrd murettekitavaks, et probleemid elektrivarustusega võivad hakata mõjutama ettevõtjate suhtumist investeeringute kavandamisel, osutab Saaremaa ettevõtjate liit.

“Pidevad häired ja katkestused elektrivarustuses on muutumas nüüdisaegsetele tootmisseadmetele ja -masinatele üha suuremaks ohuks,” märgib Saaremaa ettevõtjate liidu juhatuse esimees Villu Vatsfeld esmaspäeval Saare maavanemale läkitatud pöördumises. Moodsate sisseseadete elektrooniliste ja arvutustehniliste komponentide tundlikkus voolurikete suhtes on tekitanud tuhandetesse eurodesse ulatuva majandusliku kahju.

Selleks, et tehniline infrastruktuur ajale järele jõuaks, soovib Saaremaa ettevõtjate liit teada põhjuseid, miks on Saare maakonnas voolukatkestused tihedad ning milliseid lahendusi pakutakse elektrivarustuse parandamiseks.

Viimane, ligi kolm minutit kestnud katkestus toimus 6. mail ja tõi kaasa tootmiskatkestuse Kuressaare piimatöötlemisettevõtetes.

Saaremaa piimatööstuses piirdus kuu alguse voolurike aja- ja närvikuluga, ehkki aastaid tagasi leidis aset ka juhtum, mille tagajärjel tuli terve katel juustust käsitsi tühjendada ja seejärel juust hävitada.

Saaremaa piimatööstuse juhatuse esimees Ülo Kivine rääkis, et ka poole minuti pikkuse voolukõikumise korral kulub tootmise uuesti käivitamiseks tunde. “Meil lähevad aururõhud alla, pumbad lakkavad töötamast ja kui juhtub veel, et ka toode saab rikutud, siis tuleb toode maha kanda.” Voolukõikumise tõttu tekkinud kahju Eesti Energia lepingu järgselt piimatööstusele ei hüvita.

Saaremaa Delifood OÜ toomisjuht Marko Mägi ütles, et nende ettevõttes seiskab voolurike tootmisprotsessi 2-3 korda aastas. 6. mail aset leidnud rikke tõttu toodang raisku ei läinud, küll aga riknes toorainet. Samuti tuli maadelda tehniliste probleemidega.

“Ühe tootmisliiniga jamasime kuus tundi enne, kui me ta tööle saime,” rääkis Mägi. “Katkestus ajas tootmisliini kõik parameetrid paigast ja ka kogu IT-tarkvara kaitsev tulemüür sai selle tulemusel parandamatult kahjustada,” lisas tootmisjuht, kelle hinnangul võib tekkinud kahju küündida 1000–1500 euroni.

Marko Mägi sõnul on nende tootmisseadmed vooluprobleemide suhtes äärmiselt tundlikud. ““Kui vool läheb kasvõi sekundiks ära, siis seiskab see koheselt liini ega lase sel  käivita enne kui toode on torudest välja pumbatud ja torustik ära pestud,” selgitas tootmisjuht, kelle sõnul tähendab tootmisliini seiskumine 300 kilo toodangu mahakandmist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 757 korda, sh täna 1)