Kärla kool pani nutilapsed liikuma

NAERATUS! Hendrik Niit, Kender Kirs, Samuel Arge ja Henry Sillart (punases särgis) ei näe vahetunnis nutitelefoni kasutamises midagi halba, vastupidi. Foto: Maanus Masing

NAERATUS! Hendrik Niit, Kender Kirs, Samuel Arge ja Henry Sillart (punases särgis) ei näe vahetunnis nutitelefoni kasutamises midagi halba, vastupidi.
Foto: Maanus Masing

Kärla põhikoolis korraldatud nutivabad päevad panid lapsed omavahel rohkem suhtlema ja rohkem õppetööle keskenduma.

Nutivabu päevi on Kärla koolis toimunud kahel korral – tänavu jaanuaris ja aprillis südamenädala ajal.

Direktor Jaan Lemberi sõnul olid sellise ettevõtmise korraldamiseks väga lihtsad põhjused. “Kuna lapsed kasutavad oma nutiseadmeid mängimiseks, hakkas see koolitunni algust segama,” rääkis Lember. “Lapsed tulevad klassi, kell on juba helisenud, aga nad on ikka alles oma seadmeis kinni, sest ei suuda mängu lõpetada. Vahetunnis, selle asemel et ilusa ilmaga õue minna, võetakse hoopis nutiseade välja ja hakatakse sellega tegelema.”

Katseks korraldati kõigepealt üks nutivaba päev jaanuaris, et vaadata, kuidas õpilastel õnnestub koolipäev nutiseadmeta üle elada. Enne kooskõlastati ettevõtmine hoolekoguga ja koolipidajaga.

Kui keegi õpilastest oli nutiseadme hommikul kaasa võtnud – ja kaasas oli see 38 lapsel 114-st –, andis ta selle koolipäeva lõpuni direktori kabinetti hoiule.

Pärast nutivaba päeva küsiti õpilastelt selle kohta arvamusi. “Paljud ütlesid, et täitsa vahva oli – sai jälle üksteisega rääkida,” märkis Lember. “Lapsed käisid õues, mängisid ja jooksid ringi.

Üks, tõsi küll, ütles, et vahetunnid olid häälekamad kui tavaliselt.”

Direktori kinnitusel märkasid ka õpetajad, et lapsed suhtlesid palju aktiivsemalt.

Kuna prooviks tehtud nutivaba päev läks korda, aprillis oli aga kavas tegevust täis ja tervislike eluviiside tähtsust rõhutav südamenädal, organiseeris kool selle nädala samuti nutivabaks. Nutiseadmeid lastelt ära siiski ei korjatud. “Lootsime, et õpilased suudavad ise valiku teha,” põhjendas Lember. Nädal pakkus õpilastele palju põnevat õues toimunud mängudest salatite ja smuutide valmistamiseni. “Iga klass pidi terviserajal iga päev kõndima vähemalt 1,5 km ning kes kõndis rohkem, sai boonuspunkte,” märkis Lember.

Tõsi, päris nutiseadmevabad need koolipäevad siiski polnud – aineõpetajad võisid lubada lastel õppetöös tahvelarvuteid kasutada, need sai kool “Kaasava kooli” projekti raames. Samuti kasutati nutiseadmeid näiteks orienteerumismängudes.

Kuna suvi on käega katsuda ja õpilastel kiire aeg, siis rohkem nutivabu päevi sel õppeaastal Kärla koolis ei tule. Küll aga on kavas arutada, kuidas ja millist huvitavat ühistegevust lastele pakkuda, et nad ei eelistaks vahetundi nutiseadme seltsis veeta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 566 korda, sh täna 1)