
HUVIGRUPP: Märtsi lõpul käisid Leisi rühma avamisest huvitatud lapsevanemad oma ideest volinikele rääkimas. Keskel kõneleb nende üks eestvedajaid Ege Paju. Pöördumist loeb volinik Kaja Püüa.
MAANUS MASING
Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep leiab, et seoses sündimuse suurenemisega vallas ja eriti Leisi aleviku piirkonnas, on tõenäoline, et Pärsama lasteaia Leisi rühm avatakse juba 2016. aastal.
Mõtlep ütles Saarte Häälele, et 16. mail lähevad volikogu liikmed tutvuma kooliruumide võimaliku valikuga. Seejärel tellitakse juba majanduslikud kalkulatsioonid ümberehituseks ja hinnatakse muudatuste mõju Pärsama lasteaia koormusele. Vallavanem lisas, et vallavalitsus töötab ruumide valiku küsimuses ka võimalike alternatiividega.
Täpsustatud on ka lapsevanemate soove selles osas, kui palju lapsi Leisi rühma pandaks ja mis perioodil nad tuleksid. “Sooviavaldajatest kümme last käib praegu Pärsama lasteaias, neli last sooviks Leisi rühma tulla perioodil juuni kuni september 2016, kümme last september 2017 ja neli last 2018. aastast,” selgitas Mõtlep.
Volikogule esitati ka eelnõu, mis puudutas lasteaiarühma avamist. Mõtlep kommenteeris, et seda ei ole volikogu päevakorda suunatud, kuna selles puuduvad mõned kohustuslikud komponendid. Vallavanem märkis, et praegu on eelnõu suunatud volikogu komisjonidele seisukoha võtmiseks. Eeltööde tegemise ja kalkulatsioonide koostamise järgselt suunatakse käsitletud eelnõu volikogusse otsustamiseks, lisas ta.
Leisi vallavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni viimasel koosolekul tehti eelnõu kohta tõsist kriitikat, sest see on kohati üldsõnaline ja faktipõhiste põhjendusteta. Näiteks väidetakse seletuskirjas, et Pärsama lasteaia rühmad on täis. Lasteaia juhataja seda aga ei kinnitanud.
Komisjoni selgitusel tuleks seaduse järgi teavitada erinevaid asutusi ja ka lapsevanemaid niisugusest muudatusest vähemalt viis kuud enne ümberkorraldamise või ümberkujundamise tähtaega. Muudatus oleks siis Pärsama lasteaia neljanda rühma liitrühmana avamine Leisi koolimajas, raamatukogu kõrval asuvas algklasside sektsioonis.
Veel tuuakse komisjoni protokollis välja, et eelnõu vastuvõtmine eeldaks lasteaiarühmale ehitatavate ruumide projekti olemasolu. Seda aga pole. Puuduvad ka arvutused, mis näitaksid, kui palju kooliruumide kohandamine lasteaiarühma vajadustele maksma läheks.
Samuti märgitakse, et Leisi keskkooli ruumides lasteaiarühma avamise kohta puuduvad eelnõus kooli ja lasteaia hoolekogu arvamused ning kooli õpilasomavalitsuse, lasteasutuse pedagoogide nõukogu ja kooli õppenõukogu arvamused. See on aga vastuolus asutuste põhimääruste ja koolieelse lasteasutuse seadusega.
Eelpool toodust lähtudes ja lisaks veel mõne põhjuse tõttu pani komisjon ette lasteaiarühma moodustamise eelnõu tagasi lükata. Komisjoni teine ettepanek oli töörühma moodustamine. Selle ülesandeks oleks uurida võimalikke lahendusi liitrühma avamise küsimuses ja koostada eelnõu koos lisamaterjalidega volikogu novembrikuu istungiks.
Paras segadus. Meedias kajastati, et Leisi vald plaanib perearstikeskust Leisi kooli. Perearstikeskuse koolimajja ehitamiseks pole vaja mingeid kooli hoolekogu, õppenõukogu, volikogu liikmete, lastevanemate ja muu esinduse arvamust ega 5 kuud etteteatamisaega seoses olulise ümberkorraldusega koolis. Pärsama lasteaia lisarühmale ruumide andmisel koolis on ületamatud takistused. Ruumid väikelastele on tegelikult koolis remonditud ja ei nõua meeletut analüüsi, raha ega projekte. Koolil on vaba pinda ja sinna rühma lubamine ei võta nii palju aega ja maksumaksja raha, kui mõne vana hoone ümberehitamine või uue hoone tegemine. Vaja on lihtsalt mõistmist ja tahet. Vallavanem annab artikli alguses teada, et liitrühma avamise vajadus Leisi on juba 2016. aastal. Artikli lõpus lükatakse arutelud ja otsustamine 2016.aasta hilissügisesse, mil rühma avamine on väga ebareaalne. Kiitus vallavanemale, laitus hariduskomisjonile, kes püüab teemaga venitada ja ei suuda mõista Leisi lapsevanemate muret.
Tuleb kuidagi väga tuttav ette, kus ühed on punased – elu parandajad ja teised valged – punaste vaenlased, kes segavad elu muuta paremaks. Kas me vahel pole liiga kiired andma hinnanguid inimestele avaldatut artikli mõjul, sildistama tegelasi headeks ja halbadeks, süvenemata kirjutatu tagamaadesse.
Haridus- ja kultuurikomisjon teeb ettepaneku asjale läheneda põhjalikult, mitte ülepeakaela, mis peaks olema mõeldes lastele ju tervitatav.
Kooliruumid on sobilikud õppetöö korraldamiseks kooliealistele ja vanematele õppuritele, aga mitte koolieelikutele, seega kooliruumid vajavad ümberehitamist.
Lasteaia tegevuse korraldamiseks on vaja eraldi omaette sissekäiku (vanusele vastavate trepiastmetega)ja ruumi vankrite,jalgrataste ning kelkude hoiustamiseks, oma garderoobi koos kuivatuskapiga, õppe-ja mängutuba, magamistuba, vastavalt nõuetele vormistatud kööginurka, kui toitlustamine toimub rühmas ja WC ruumi koos jalapesuvanniga. WC-s peavad olema sõime ja lasteaia eale sobivad potid, mida koolis arvatavasti ei ole. Kõikidele ruumidele on esitatud oma miinimum ruutmeetrite nõudmised lähtuvalt liitrühma lastearvust (18 last). Lasteaia ruumidesse ei tohiks kostuda koolikell ja vahetunnisumin,mis häiriks nende õppetegevust ja päevast unerahu. Lasteaiarühma lastel on koolielust erinev tegevuskava, mis omakorda ei tohiks segada koolitunde. Võib olla vajavad lasteaiaks kohaldatavad ruumid heliisolatsiooni, seda pole ju uuritud.
Arvamine, et rühma saab avada kolides kooli klassi lasteaia laudade ja toolidega, on vale. Avatav lasteaiarühm peab avamisel ehk 1.09.2016, vastama tervisekaitse ja tuleohutusnõuetele, kus on teostatud ka riskianalüüs.
Kas kolm kuud on piisav aeg kõikide projektide ja ehitustööde teostamiseks.
Liitrühma õppe-kasvatustegevus erineb tavarühma tegevuskavast, seega tuleb koostada uus, milleks on samuti aega vaja. Ees on suvi, puhkuste aeg ja seepärast ongi seadusega ettenähtud aega vaja vähemalt 5 kuud etteteatamiseks, ümberkorralduste ettevalmistamiseks, õppekavade koostamiseks, kvalifitseeritud töötajate leidmiseks ja projektide olemasolul ehitustööde teostamiseks.
Siit küsimus: Kas komisjon venitab ega taha mõista vanemaid või hoopis ei lase komisjon vanematel ja volikogul kiirustada ja teevad ettepaneku korralikult asja läbi arutada, mõeldes nii lasteaia- kui ka koolilaste heaolule?
Ühes asjas olen nõus Arvamusega – “Vaja on lihtsalt mõistmist ja tahet”.
Vähem sõnaosavat juttu, rohkem tulemuslikke tegusid.
Tundub, et see number 2016 artikli alguses on ajakirjaniku mõõdalaskmine. Kas tõesti vallavanem on väitnud, et lasteaed võidakse avada JUBA 2016 sügisel? Esiteks juba pole selleks eelarves raha ette nähtud.
Lasteaed ja tervisekeskus on kaks täiesti erinevad asutust ja ka nõudmised erinevad!
Mõlemad, nii tervisekeskus kui lasteaiarühm, on muudatused koolis. Mõlemad vajavad kajastamist valla eelarves ja arengukavas. Mõlemad vajavad heakskiitu volikogus. Lisaeelarvega saab rahastada, kui volikogu teeb otsuse.
õnnelik võiks vald olla,et noord tahavad seal elad,mitte plokkima!
Kas kujutate ette, et midagi sellist üldse arutama hakataks saaremaa suurvallas? Ei, kindlasti mitte.
Kujutame ette küll, sest Pärsama lasteaia liitrühm tegutses Metsküla koolimajas aastaid ja mingeid müstilisi nõudeid ei olnud vaja täita. Leisi liitrühm on vajalik ja see tuleb kooli,kui valime järgmisel aastal kohalikel valimistel uued juhid, kes tahavad lastega peresid aidata. Saaremaal on viis kooli, kus tegutsevad sõbralikult koos nii kool kui lasteaiarühmad.