Ema suunab lugema

ÜKS LEMMIKUTEST: Ave Sagori sõnutsi on ettelugemiseks kõige paremad Lindgreni raamatud. Emma on sellega päri. MAANUS MASING

ÜKS LEMMIKUTEST: Ave Sagori sõnutsi on ettelugemiseks kõige paremad Lindgreni raamatud. Emma on sellega päri.
MAANUS MASING

Suure pere ema, raamatusõber Ave Sagor nakatab lugemispisikuga oma lapsed enne, kui need arvuti või nutitelefoniga tutvust teha jõuavad.

Asuka küla suurpere seitsmest lapsest on ninapidi raamatus viis, kaks väiksemat sirvivad kas koomikseid või imetlevad pilte. “See vanus on igal lapsel erinev, kus raamatuvaimustus peale tuleb,” teab Ave Sagor. “Kõigil ei tule see kohe, aga üldiselt loevad kõik mu lapsed.”

Ave jutt ei luba kahelda, et tänapäeva ahvatluste ajastul on laste suunamisel raamatute juurde maru tähtis roll eelkõige pereema oma südikusel.

Lugemine arendab

Nõks, mis kindlustab tänapäeva nooruse lugemishuvi, seisneb selles, et armastust kirjasõna vastu tuleb süstida enne, kui lapsele telefon või arvuti muretsetakse. “Meil ei ole lastel olnud telefone enne, kui nad on saanud 12-aastaseks või nii,” räägib Ave Sagor.

Ave sõnul aitab lugemine arendada lapse kujutlusvõimet ja sõnavara. Õpetajad on kiitnud laste oskust mõtteid arusaadavalt kirja panna, raamatust kaasatulnud, kõnekeeles vähem kasutatavad sõnad on kõrvu jäänud ka kaasõpilastele. “Teised lapsed on vahel öelnud, et mis te räägite nende raamatu sõnadega,” räägib pereema, kes hoolitseb selle eest, et raamatud laste lugemislaualt kunagi otsa ei lõpeks.

Lastekirjanikest on Sagorite pere lemmikud Andrus Kivirähk ja Astrid Lindgren. “Söödan lastele ette neid, mida ma isegi kunagi lugesin, ettelugemiseks on kõige paremad Lindgreni raamatud,” ütleb Ave, kes usub, et luges väiksena tollase Kuressaare lasteraamatukogu kõik raamatud läbi.

Et Metsküla pisikese raamatukogu paratamatult väiksem valik ei suuda suurpere lugemis­õhinat alati rahuldada, on Sagorid sagedased külalised ka Saaremaa keskraamatukogus.

Pikem lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 208 korda, sh täna 1)