Aasta ema Koidu Heinmaa: meie pere rikkus on lapsed

Tänavu aasta ema tiitli pälvinud Koidu Heinmaa on tagasihoidlik inimene ja tunnustusega kaasnenud tähelepanust meie kohtumisel ilmselgelt kohmetu. Õnnitluste ja lillede peale muigab ta vaid.

“Minusugune maainimene… perifeerias nagu ma elan… seal taga Sõrves… rahulikult ja vaikselt…” Lisab, et seda, kas aunimetus sai ikka õigele inimesele, otsustagu parem teised. Küllap sai. Pigem jääb imestada, et miks selle tiitliga nii kaua aega läks?

Nii Koidu kui ka pereisa Johan on mõlemad suure pere lapsed. Koidu peres oli neli ja Johani vanematel kuus last. Koidu arvab küll, et ju ikka midagi geenidest ka sõltub, aga geenidest suure kümnelapselise pere sünniks üksi ei piisa. “Meil polnud kummalgi midagi suure pere vastu.”

Oma lapsepõlvest meenub Koidule kõigepealt ilus maaelu, mis sellest, et tööd pidi tegema palju, nagu ikka maal sel ajal. Heinmaade lastele on töötegemine samuti tuttav, nii heinatöö, sigade kantseldamine kui ka töö sovhoosis suvevaheaegadel. “Seal oli palju lapsi koos ja raha teenis ka, oma taskuraha oli ju suur asi.”

Lapsed juba oma elu peal

Praegu on Koidu ja Johani lapsed juba suured inimesed ja igaüks oma elu peal. Noorim poeg Hurmet saab mais 25 ja vanim lastest, tütar Hannela, talvel 45-aastaseks. Elutempo on kiire ja täies koosseisus saab Heinmaade pere kokku harva, viimati juhtunud selline õnnelik hetk isa Johani 60. juubelisünnipäeval. Mis seal imestada, kaks poegadest ja üks väimeestest on meremehed ega saa ka aasta ema õnnitlema tulla.

Kuid ega kodus seepärast veel vaikus valitse, nädalavahetustel tulevad mõned lapsed ikka kodu käima, kes lähemal ja kellel amet lubab. Ja lapselapsi on kokku juba viisteist…

Kümne lapse kasvatamine on suur rõõm ja suur töö. Koidu arvates ikka pigemini suur rõõm ja töö sujus nagu iseenesest. “Abikaasa ütleb ikka, et mul olevat eriline anne kamandada ja siis ise pealt vaadata. Suuremad lapsed aitasid väiksemaid hoida ja nooremad hoiavad nüüd juba lapselapsi. Noorimal lapsel ja kõige vanemal lapselapsel on vanusevahet kuus aastat.”

Ühes intervjuus on Koidu märkinud, et tema jaoks on olulisim anda lastele hea haridus. See eesmärk on tänaseks uhkesti, peaaegu sajaprotsendiliselt saavutatud.

Pikemalt jutuajamisest aasta ema Koidu Heinmaaga saab lugeda laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 302 korda, sh täna 1)