Noored väliseestlased väisasid Saaremaad

VANTAA EESTLASED: Kuressaarest pärit Lisette Riand ja tema eesti keele õpetaja               Mari-Liis Hendrikson Saaremaa ühisgümnaasiumi ees.  MAANUS MASING

VANTAA EESTLASED: Kuressaarest pärit Lisette Riand ja tema eesti keele õpetaja Mari-Liis Hendrikson Saaremaa ühisgümnaasiumi ees.
MAANUS MASING

Saaremaad külastasid Soome Vantaa linna eestlastest õpilased koos oma eesti keele õpetajatega.

“Vantaa eesti keele õpetajad korraldavad juba aastaid oma parimatele eesti õpilastele preemiareise Eestisse,” selgitas õpetaja Lee Laurimäe, mis asjus Saaremaale tuldud. Tema sõnul on neil nelja õpetaja peale kokku lausa 600 õpilast erinevatest koolidest. Saaremaale kaasa võeti neist 35. Lisaks Lee Laurimäele õpetavad umbes 200 000 elanikuga Vantaa linnas eesti keelt Tiina Maripuu, Inna Pajos ja Mari-Liis Hendrikson.

Seaduse järgi peab iga laps Soomes saama oma emakeelt õppida kaks tundi nädalas. “Ja meie neljakesi võimaldame neile seda,” märkis Laurimäe. Üheskoos õpivad eesti keelt 1.–3., 4.–6. ja 7.–9. klasside õpilased. Hindeid neile ei panda, küll aga antakse hinnanguid. Peamiselt on tunnid pühendatud kirjandusele. Laurimäe selgitas, et eesti keele tunnid on olulised ka seetõttu, et aitavad noorte seas elus hoida kodumaa kultuuri.

Mikkola kooli 9. klassi õpilane Lisette Riand läks koos perega Soome elama pärast seda, kui ta oli lõpetanud Saaremaa ühisgümnaasiumis 5. klassi. Üleminek Soome kooli läks tema jaoks küllaltki lihtsalt. Esialgu pandi ta ettevalmistavasse klassi, kus ta õppis algtasemel soome keelt. “Koolipäevad olid hästi lühikesed,” meenutas ta. Pärast keele selgeks saamist suunati Lisette edasi n-ö tava­klassi.

Pärast põhikooli lõppu plaanib ta Kuressaarde tagasi tulla, et jätkata gümnaasiumiõpinguid SÜG-is. “Tunnen, et süda ja kodu on siin,” selgitas Lisette oma valikut. Lisaks elavad tal Saaremaal nii vanaema kui ka õde. Praegugi külastab Lisette kodusaart üpris tihti. “Iga kuu käin siin,” kinnitas ta.  Tagasi Soome liiguvad Vantaa eestlased täna. Saaremaa sõitsid nad kolme päevaga risti ja põiki läbi ning külastasid kõiki tuntumaid vaatamisväärsusi. Nende reisi toetas nii Vantaa linn kui ka Eesti riik läbi Rahvuskaaslaste programmi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 512 korda, sh täna 1)