Kõljala ühistu võtab kasutusele heinaseemne otsekülvimasina                         

UUS PÕLLUTÖÖRIIST: Tõnu Post leidis uue masina äsja lõppenud maamessilt. Fotol uurib ta seda koos Joonas Lauriga Eesti Agritehnikast. Tagaplaanil Veeve Kaasik. MAANUS MASING

UUS PÕLLUTÖÖRIIST: Tõnu Post leidis uue masina äsja lõppenud maamessilt. Fotol uurib ta seda koos Joonas Lauriga Eesti Agritehnikast. Tagaplaanil Veeve Kaasik.
MAANUS MASING

Kõljala POÜ võtab esimese Eesti põllumajandusettevõttena kasutusele heinaseemne otsekülviku, millega hakatakse tegema ka teenustöid.

Kõljala POÜ juhi Tõnu Posti sõnul võimaldab Hollandis toodetud põlluriist vähendada rohu- ja heinamaade uuendamisele tehtavaid kulutusi. Kui olemasoleva tehnikaga tuleb enne seemne külvamist maad kaks korda randaalida ja rullida, siis uue masinaga jäävad kõik nimetatud tööd ära ja rohuseeme torgatakse otse mulda. Posti kinnitusel annab Hollandi kompanii Vredo Dodewaard B.V ülekülvik heinaseemne külvil 100 eurot kokkuhoidu hektari kohta.

Saksamaal läbi viidud uuringud näitavad, et otsekülviga maha pandud seemnetest läheb idanema 96 protsenti. Posti sõnul on sedavõrd kõrge idanemismäär märkimisväärne ja ületab kindlasti meetodeid, kus külv pannakse haritud maa pinnale, kus kuivus võib seemne hävitada, ilma et see jõuaks kasvama hakatagi. “Minu probleem on alati olnud see, kas ja kui palju hakkab hein uuel rohumaal kasvama või mitu korda tuleb sinna enne veel külvata, et tast korralik põld tuleks,” viitas Tõnu Post, kelle sõnul on muretsemiseks põhjust just turvasmuldade puhul.

Kõljala ühistu juht rääkis, et kuna ettevõttes ollakse kevadtöödega suurel määral ühel pool, siis leidub aega ja võimekust, et pakkuda teenust neile, kes on huvitatud oma karjamaade ja rohumaade uuendamisest. Lisaks sellele, et töö tuleb odavam, hakkab põld uue tehnoloogia järgi harides ka tavapärase aastase pausi asemel veel samal suvel saaki andma. Samas möönis Post, et uus külvik ei ole tõhus eeltöödeldud maadel, kus pinnas on haritud ja pehmeks tehtud. “Küll aga rohumaadel, nii et ta kamarat ära ei riku,” osutas ta.

Tõnu Posti sõnul leidis ta uue masina äsja lõppenud maamessilt, kus uus põllumajandustarvikute maaletooja Eesti Agritehnika OÜ seda oma tagasihoidlikul moel esitles. Eesti Agritehnika juhatuse liige Joonas Laur ütles, et Tõnu Post pani Eesti põllumeestest külvikule esimesena silma peale ja loodetavasti jääb see eksemplar ka Saaremaale. “Tõnul oli hea silm, et ta oskas selle välja valida ja ära tuua,” möönis Laur.

Eile Reeküla soos külviku katsetusi jälginud põllumajandusnõustaja Veeve Kaasik ütles, et Kõljala POÜ on uuendusmeelne põllumajandusettevõte, kes otsib võimalusi kokkuhoiuks. Otsekülvik võimaldab saada suuremat saaki väiksemate kulutustega. “Sa ei pea kündma ega pärast randaalima, vaid saad otsekülvikuga paranduse ära teha ja väga täpselt külvinormi määrata,” lausus Kaasik. “Töökulu on palju väiksem,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 909 korda, sh täna 1)