Kaasav eelarve: laevadest lustakate rattahoidjateni (4)

RATTAHOIDJA: Margit Kõrvitsa sõnul peaksid rattahoidjad olema praktilised, nägusad ja huvitavad. Praegu linnas selliseid ei ole. RAUL VINNI

RATTAHOIDJA: Margit Kõrvitsa sõnul peaksid rattahoidjad olema praktilised, nägusad ja huvitavad. Praegu linnas selliseid ei ole.
RAUL VINNI

Homme südaööl sulguvasse Kuressaare kaasava eelarve ettepanekute vooru eilseks laekunud veerandsaja projekti seas oli nii piirkondlike kitsaskohtade lahendusi kui ka suuremat pilti hõlmavaid ideid.

Eile pärastlõunaks oli veebikeskkonnas näha 26 ettepanekut, millele lisaks oli linnavalitsusse paberil laekunud veel kolm.

Lõviosa ideedest on seotud linna avaliku ruumiga, sealse liikluskorralduse ja taristuga. Konkreetsemalt soovitakse näiteks uute kõnniteede ja parkla abil liiklusohutuse tõstmist Vallimaa-Rohu-Torni tn ristmikul, Aia tänavale autode parkimise alasid, Heina tänavalt üle Põduste jõe mineva soojatrassi ümberehitamist jalakäijate sillaks, et seal oleks võimalik lapsevankrite ja golfikärudega liigelda.

Liikumisega on seotud ka Põduste jõe kallasraja korrastamine jalgrattaga/lapsekäruga läbitavaks, linnastaadioni taguse tee korrastamine ja ümber Linnulahe matkaraja ehitamine, mis algaks praeguse Tuulte Roosi taguse vaatlustorni juurest. Üks selle piirkonnaga seotud ettepanek puudutab ketasgolfiraja ehitamist Musumännikusse.

Kodanikud tahaksid ka Kudjape kalmistu uuele osale korralikku kiviaeda, talisuplejate klubile riietusmaja, linna raamatukogule ja kultuurikeskusele iseavanevaid uksi, linnaruumi rohkem istepinke ja prügimaju igasse linnaossa.

Lisaks on laekunud ettepanekud ehitada Saaremaa ühisgümnaasiumi õpilaskodule uus katus ja soojustada pööning, korrastada Kuressaare Vanalinna kooli spordiväljak ning rajada Kuressaare gümnaasiumi juurde mänguväljak ja paigaldada üldkehalisi võimeid arendav atraktsioonide komplekt.

Kure kohvikut pidava Margit Kõrvitsa ettepanek on eelkõige linnakodanikele, aga ka turistidele mõeldud eriilmelised jalgrattahoidjad, mis on praktilised ja võimaldavad rikastada linna välisilmet.

“Kuressaare on ideaalne linn jalgratturitele. Linnas võiksid olla kreatiivsed, lihtsad ja eristuvad jalgrattahoidjad. Teeme Kuressaarest Eesti Amsterdami,” pakub Kõrvits.

Jalgrattahoidjate omapärane disain ja lahendus annaksid võimaluse linnal endast rääkima panna, disainerid saaksid väljundi loovuse näitamiseks ja samas propageeritaks rattaga liiklemist.

Sisuliselt sama ettepaneku on teinud ka kodanik Kai, kes nendib, et seoses tervise- ja keskkonnateadlikkuse tõusuga jätkub ka rataste ja ratturite arvu kasv, rattahoidjaid aga napib juba praegu nii koolide kui ka ostukeskuste juures.

Üks linnaelanik arvab, et Kuressaare ringteel inimesi tervitav silt on ajast ja arust ning seoses Tallinna tänava remondiga oleks aeg ka linna sisenemisele uus nägu anda.

Sama teemaga haakub Gunnar Varese ettepanek muuta linna sissesõit meeldivamaks ja põnevamaks. Ta pakub, et ringtee keskele kadakate vahele võiks paigutada heledast kivist lambasarnaseid objekte või hoopis suure kivist, puidust või metallist viikingilaeva. Mereaasta puhul võiks ümber linna paigutada erinevaid põnevaid veesõidukeid.

Kolm ettepanekut puudutab lemmikloomi. Saaremaa lemmikloomade turvakodu soovib läbi viia kiipimis- ja steriliseerimis/kastreerimiskampaania, lisaks soovib turvakodu raha püügi-, transpordi- ja karantiinipuuride soetamiseks. Koerteklubi Aktiiv on teinud aga ettepaneku seoses koolitusväljakuga Marientali tee 4. Linna poolt klubi kasutusse antud väljak on valmimisjärgus ja sellele on vaja toetust pinnasetööde lõpuleviimiseks ja piirdeaia rajamiseks.

Ürituste ja ettevõtmiste valdkonda saab liigitada Kuressaare tänavapikniku läbiviimise toetamise, projekti “Mood on moes”, mis innustab noori moekunstiga tegelema ja näeb koolinoorte moeürituse Look Kool jätkamist, ning sõimeealistele lastele uue sõimerühma (lapsehoiuvõimaluse) loomise.

Ettepanekuid kaasava eelarve kasutamiseks saab esitada homme südaööni. Linnavalitsuse projektijuht Simmo Kikkas tõdes, et ettepanekute tegijad on väga tähelepanelikud ja nutikad. Seni esitatud ettepanekute sisu kommenteerides sõnas ta, et tulemus on mitmekesine ja sisukas. “Samuti valmistab heameelt, et mitmete ideede tagant paistavad tugevad kogukonnad.”

Kaasava eelarve 30 000 euro kasutamise osas teeb otsuse linnarahvas 16.–29. mail toimuval hääletusel. Sellele eelneval kahel nädalal ehk 2.–15. mail vaadatakse esitatud ettepanekud üle ja vajadusel saab ettepanekut korrigeerida, et hääletusel idee täpne olemus üheselt selge oleks.

“Enne hääletust kutsume ettepanekute tegijaid ka arut­elule, mille käigus on võimalik ideed valdkonna spetsialisti kaasabil täiustada,” rääkis Kikkas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 293 korda, sh täna 1)