JUHTKIRI: Kogu aeg kaasas (1)

Kuressaare kaasava eelarve kohta on irooniliselt öeldud, et see on näide populismilõhnalisest tsirkusest, mille käigus müüakse maha 30 000 eurot eelarveraha. Kokkuvõttes palju kära, aga kaunis vähe villa. Küllap oleks võimalik kodanike kaasamist valitsemisprotsessi vaadelda läbi veelgi pessimistlikuma prisma, aga kas seda on vaja? Naeruvääristada võib peaaegu kõike, mis ei tähenda aga, et kõik ilmtingimata ka naeruväärne on.

Kaasava eelarve asja aetakse Kuressaares kolmandat aastat, mis pole kuigi pikk aeg. Suurele hulgale inimestest alles hakkab kohale jõudma, mida see tähendab ja milliseid võimalusi endas peidab. Tänavuse aasta eelarve menetlemisel liikus volikogu komisjonides isegi ettepanek jagatavat summat 20 000 euro võrra suurendada, kuid esialgu see elujõuliseks ei osutunud, mis ei tähenda, et otsedemokraatia korras jagatav eelarveraha ühel hetkel oluliselt suurem ei võiks olla. Suisa arutuid projekte esitatud ju pole ja hääletamisel krutskite tegemist esialgu ka ei paista.

Mida tasub aga märkida, on see, et kodanike kaasamine eelarveraha kasutamise otsustamisse võiks olla veelgi tõhusam. Paraku saab kaasatud ennekõike see, kes tahab kaasatud saada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 207 korda, sh täna 1)