Kuressaare teenetemärk merekaru Kaarel Kitile (1)

ABRUKA PAADIMEES: Ka äsja alanud navigatsioonihooajal peab Kaarel Kitt mootorpaadiga Salme ühendust Abruka ja Roomassaare vahel. MAANUS MASING

ABRUKA PAADIMEES: Ka äsja alanud navigatsioonihooajal peab Kaarel Kitt mootorpaadiga Salme ühendust Abruka ja Roomassaare vahel.
MAANUS MASING

Kuressaare linnavolikogu otsustas eile anda linna teenetemärgi võistlustantsutreenerile ja merekultuuri edendajale, praegu Abruka ja Roomassaare vahet kurseeriva mootorlaeva Salme kipperile Kaarel-Günter Kitile.

Linnavalitsuse poolt teenetemärgi kandidaadiks esitatud Kaarel-Günter Kitt on koos abikaasaga andnud võistlustantsukoolitust mitmele Kuressaare ja laiemalt kogu Saaremaa põlvkonnale. 13. juunil 1943. aastal sündinud mehes saavad merekultuuriaastale kohaselt kokku nii kultuur kui ka meri – lisaks tantsuõpetusele on valdav osa tema elust olnud seotud meresõiduga.

Kaarel Kitt ja tema abikaasa Hilja alustasid Kuressaares laste treenimisega 1982. aastal, asutades tantsuklubi Flamingo, ning 2000. aastal loodi tantsustuudio Kitty – nii on nad koolitanud enamikku siinseid võistlustantsuhuvilisi lapsi ja tantsutunde on antud pea kõikides Saaremaa kultuurimajades ja koolides.

Ehkki paljudele seostub Kaarel Kiti nimi esmalt peotantsuga, on tema elus esikohal alati olnud meri. Ta on kala püüdnud Põhja-Atlandil, Balti meres ja ka Aafrika rannikul, lisaks on ta pidanud Veere sadama kapteni ja Roomassaare jahisadama ülevaataja ametit.

Aastast 1995 on ta sõitnud Abruka vahet, viimased kümme aastat Kaarma, nüüdse Lääne-Saare valla mootorpaadil Salme.

Kui Saarte Hääl eile pärast volikogu otsust Kaarel Kitiga ühendust võttis ja tunnustusest teada andis, oli too ülimalt üllatunud ega tahtnud uudist esiti uskudagi. Lõpuks jõudis asi ikkagi kohale ja vana merekaru meenutas mõne sõnaga nii laeva- kui ka lavalaudadel veedetud aastaid.

Aafrikas kaugpüügil olles sai omal moel tõelisuseks üks tema lapsepõlve-unistus. “Olin lapsena suure põnevusega lugenud “Viieteistkümneaastast kaptenit”, mille tegevus toimus Kongo jõel. Ja siis avanes mul võimalus transportida Luandast ühe rootslaste püügikooperatiivi varustus just sinnasamasse Kongo jõele. Ühtäkki oledki selles miljöös, mida sa kunagi oled endale ette kujutanud. See oli elamus, mis tähendas mulle väga palju ja on siiani meeles,” rääkis ta.

Asjaolude sunnil tuli Kaarlil aga maameheks jääda ja õõtsuv laevatekk asendus õõtsumisega siledal tantsuparketil. Tantsuklubis Flamingo ja hiljem tantsustuudios Kitty käis Kaarli ja tema abikaasa Hilja käe alt veerand sajandi jooksul läbi poolteist tuhat poissi ja tüdrukut, kes said sirgema rühi, julgema sammu ja lisaks tantsule ka käitumis- ja suhtlemiskoolitust. Kittide juures on oma seltskonnatantsuoskusi täiendanud ka suur hulk täiskasvanuid.

Aga see oli ka stressirohke aeg, tunnistas Kaarel. Ja stressi aitas maandada meri. “Ma sõitsin ikka autoga mere äärde, see rahustas. Meri on kena,” rääkis ta.

Teenetemärgi pidulik üleandmine toimub 6. mail Kuressaare raekojas. Kell 14 algavale tseremooniale on oodatud kõik huvilised. Koos värskeima autasukavaleriga on Kuressaare linna teenetemärk antud 24 inimesele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 537 korda, sh täna 1)