Loomesuvilas asuvad tööle kohalikud meistrid (5)

LÕBUS SELTSKOND: Maris Rebel ja Liise Kallas ütlevad, et loomesuvila sünnis võib süüdistada Kristi Kiili (keskel). Tema see utsitaja oli, et proovime ja teeme ikka. Väikesele Antsule loomesuvilas meeldib. IRINA MÄGI

LÕBUS SELTSKOND: Maris Rebel ja Liise Kallas ütlevad, et loomesuvila sünnis võib süüdistada Kristi Kiili (keskel). Tema see utsitaja oli, et proovime ja teeme ikka. Väikesele Antsule loomesuvilas meeldib.
IRINA MÄGI

Kuressaare südalinnas, endise Õuemaja kohviku hoones on viimastel nädalatel käinud tõsine talgutöö. Seda väärt eesmärgil – avada seal mai keskel Saaremaa loomesuvila.

Suvila seetõttu, et ärksad loomemajandajad said hoone selle omanikult Andres Tinnolt oma käsutusse suveks – võtku, loogu ja täitku maja veel enne selle viimseid hingetõmbeid korraliku meluga.

Idee eestvedajad on Liise Kallas, Kristi Kiil, Eva Kumpas ja Maris Rebel – erineva taustaga noored inimesed, keda ühendab fakt, et loovinimesed on nad üht- või teistviisi kõik. Ehkki tegevusplaan ja tulevaste ürituste kava on praegu koostamisel, on kohalikke meistreid, kes tahavad just selles majas tööd teha, välja ilmunud juba mitmeid.

Pood ja muud

Loomesuvila esimesel korrusel avatakse väike pood, kus maja asukad müüvad nii enda tehtud kraami kui ka seda, mida neile müüki tuuakse. Igatahes on müüki oodatud kõiksugu kenad asjad ja märksõnaks olgu “kohalik”.

Samal korrusel hakatakse korraldama ka õpitube ja pidama koosolekuid ning avatakse ka raamatukogunurk. Kõik, kes tahavad, saavad sinna oma raamatuid tuua ning laenutamine käib heatahtlikkuse alusel. “Võtad ja tood tagasi, aga kui ära ununeb, pole ka hullu,” selgitas Kristi Kiil.

Kamina ääres istudes saab suvel nautida esinemisi, vestlusringe, näitemängu. Kallas, Kiil ja Rebel on veendunud, et igaühes meist on peidus teadmisi ja andekust, mida teistega jagada, ning loomesuvila on selleks just õige koht.

Hoone teisel korrusel sätivad end paika kohalikud meistrid, kes hakkavad seal iga päev oma tööd tegema. Juba on endale pinna n-ö kinni pannud õmbleja, keraamik, viljapatjade ja seebimeister, tikkija ja nahatöötegija. Samas ei ole reegel, et seal peaks ainult käsitööd tegema. Loometegevuse mõiste on ilmatu lai. “Kes endale töötuba tahab, siis kindlasti tuleb meile teada anda ja vaatama tulla,” julgustas Kristi Kiil.

Eeloleval laupäeval toimub loomesuvilas järjekordne talgupäev, kus läheb suuremaks värvimiseks ja tapeetimiseks. Värvid, pintslid ja tapeedid võiks ise kaasa võtta. Aga sel päeval saab ka enam-vähem paika pandud, kes millises toas end suveks sisse seab.

Kindlasti ei ole kellelgi kohustust kõik kolm suvekuud loomesuvilas tööd rabada. Kallase sõnul võib endale pinna küsida täitsa vabalt ka lühemaks ajaks. “Võib tulla ja olla nii kaua, kui tahab ning siis kellelegi teisele ruumi teha,” kinnitas ta. Maris Rebel lisas, et ehkki tohutut tormijooksu ruumidele olnud pole, ei tähenda see, et majja tühja ruumi jääks. Ülearu suur see maja ju polegi.

Proovimise koht

Olgu veel mainitud, et kui sel laupäeval remont tehtud saab, siis tulevast nädalast on majja oodatud igasugune mööblikraam. “Üks kena diivan kuluks meile ära. Seinamaale, pilte, peegleid, tekstiile, põrandavaipu – kõik kulub meile ära,” kinnitasid loomesuvila eestvedajad.

Ühtlasi ootavad tegijad ettepanekuid suvise programmi osas, milliseid esinejaid, kõnelejaid, muusikuid, vestlusringe loomesuvilas näha-kuulda-kogeda tahetakse. “Eesmärk ei ole masse kokku ajada. Kui kohal on ka ainult kolm inimest, siis need kolm on ka pärast jupp maad targemad ja õnnelikumad,” märkis Kallas.

Kuna püsiva loomemaja rajamisest on Kuressaares korduvalt räägitud, siis peagi startiv loomesuvila annabki hea võimaluse proovida, kas selline koht hakkab tööle, on seda päriselt ka vaja või selgub, et tegelikult on kõik olnud lihtsalt üks suur helesinine unistus. Rebel, Kallas ja Kiil igatahes usuvad, et ju seda on natuke ikka vaja.

Rohkem infot leiab Facebookist Loomesuvila lehelt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 629 korda, sh täna 1)