Lääne-Saare pakkus naabritele ühinemist (11)

Lääne-Saare vallavolikogu tegi eilsel erakorralisel istungil kuuele naabervallale ja Kuressaare linnale ettepaneku haldusterritoriaalse korralduse muutmiseks liitumismenetluse kaudu.

Ettepaneku kohaselt liituvad Kihelkonna, Mustjala, Pihtla, Salme, Torgu ja Valjala vald ning Kuressaare linn Lääne-Saare vallaga, mille tulemusena Lääne-Saare vald suureneb nimetatud valdade territooriumide võrra ning nende tegevus omavalitsuse üksusena lõpeb.

Volikogu liige Andres Tinno märkis eelnõud enne hääletust kommenteerides, et tegu pole alternatiivse, vaid paralleelse ettepanekuga olukorraks, kus ühtse Saaremaa läbirääkimised jooksevad umbe. “Et mitte tekitada olukorda, kus lõpuks toimub suur sundliitmine, mis geograafiliselt vaadates saabki olla suures osas just Lääne-Saare külge liitmine.”

Kuna volikogule esitatud eelnõus ei olnud toodud Kuressaaret, küsis volinik Priit Penu, miks ei ole “väiksemasse ringi” kutsutute hulgas linna, kes oleks sisuliselt kõige olulisem partner. “Reformi pole vaja Arto Aasale, vaid Saaremaa inimesele, kellel läheb aga täpselt nii hästi, kui hästi läheb Saaremaal. Saaremaal aga läheb täpselt nii hästi, kui läheb Kuressaare linnal,” sõnas ta.

Tinno vastas, et laienev Lääne-Saare jätkaks n-ö maavallana, kuna poliitkonsultatsioonide järgi on linn liitumisest huvitatud üksnes suure Saaremaa tekkimise korral. Selle variandi laialilagunemisel nähakse aga linna omaette üksusena.

Penu ettepanekut lisada liitumiskutsesse ka Kuressaare toetas kaheteistkümnest istungil osalenud volinikust siiski 11, üks oli vastu. Otsuse eelnõu poolt oli aga kõik kaksteist volinikku.

Läbirääkimisi pidama volitati vallavanem Tiina Luks ja volikogu liige Andres Tinno.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 329 korda, sh täna 1)