REPLIIK: Vallamaja asukoht pole tähtis (4)

Saaremaa üheks omavalitsuseks ühendamine ei ole läbi kukkunud. See, et üks vald otsustab mitte liituda, ei muuda teiste valdade tahet saada üks suur Saaremaa vald. Kahju on ei ütlevate valdade kodanikest.

Ega pisivald iseenesest paha ole, ent tänases Eesti majandus- ja kohalike omavalitsuste süsteemis pole pisivaldade jätkusuutlikkus tagatud. On tagatud eksisteerimine, kuid süstemaatiline ja järjepidev areng jätab soovida.

Peame mõtlema oma inimestele, et nad ei hääletaks jalgadega. Vaadates, kuhu inimesed liiguvad – kahjuks praegu me kõige konkurentsivõimelisemad ei ole. Eesmärk on ikkagi, et kogu Saaremaal oleks parem haldus ja suurem võimekus, parem konkurentsivõimekus. Peame praegu mõtlema pikemas perspektiivis, mitte tegema reformi ainult tänase päeva nimel ja kramplikult säilitama praegust olukorda.

Arvan, et Ida-Saaremaa sellest hoogu juurde küll ei saa, et Pöide ei taha Saaremaa vallaga liituda. Mu isiklik seisukoht on, et Orissaare vallale tervikuna on kõige kasulikum liituda Saaremaa vallaga. Minu esmavalik on Suur-Saaremaa. Alles variant B on Ida-Saaremaa. Seda tagavaravarianti on vaja selleks, et juhul, kui ei tule Suur-Saaremaad, on alternatiivne võimalus elu siin piirkonnas parandada. Piirkonnale tervikuna on kasulikum Ida-Saaremaa, kui praegused pisikesed vallad.

Olen veendunud, et kodaniku silmis põhimõtteliselt ei oma tähtsust, kus asub vallamaja. Tähtis on, et oleksid tagatud teenused, oleks olemas lasteaed, koolimaja, ühistransport, teed-tänavad oleksid hooldatud, lumi lükatud, kultuurimaja-rahvamaja avatud, kalmistud korras jne. Ja et kodanik ei peaks muretsema, et see on ju naabervalla lasteaed, koolimaja, spordikool – kas minu laps sinna ikka saab või tohib minna (st kas minu “koduvald” maksab). Tähtis on, et oleks tagatud teenuste valiku vabadus (nt lasteaed, huviring), et inimesed saaksid ise teha otsuseid, sest need otsused tehakse ju enda, oma laste jaoks.

Loomulikult peab igas praeguses vallakeskuses olema tagatud, et sotsiaalprobleemid saaksid lahendatud. Inimestega tegelevaid sotsiaaltöötajaid tuleb veel tööle juurde võtta. Igas suuremas külakeses ei pea aga olema oma valda ja oma vallavanemat.

Vello Runthal, Orissaare vallavanem

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 441 korda, sh täna 1)