Raekoja tänava kolemaja lõhuti maha

MAATASA: Raekoja 2 maja vundament oli vajunud ja vertikaalselt pragunenud paljudes lõikudes. Välisseinte laudis oli majasikust, vammist ja vihmaveeleketest kahjustatud. MAANUS MASING

MAATASA: Raekoja 2 maja vundament oli vajunud ja vertikaalselt pragunenud paljudes lõikudes. Välisseinte laudis oli majasikust, vammist ja vihmaveeleketest kahjustatud.
MAANUS MASING

Neljapäeval lõi kopp Kuressaares käpad sisse aastaid tühjalt seisnud Raekoja 2 kolemajale. Eelmisel aastal elamu ostnud AS Termoran rekonstrueerib hoone koopiamajana ja sinna on planeeritud neli korterit.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Inna Ligi oli toimunuga rahul. “Kõik on õigesti tehtud ja projekteerija poolt väga heal tasemel koostatud,” ütles ta.

Muinsuskaitseliste eritingimuste ja projekti koostaja oli Koppel Koppel Arhitektid OÜ arhitekt Mihkel Koppel, kellel on vastav muinsuskaitse tegevusluba ja pädevus sellist projekti koostada.

“Ehitusprojekt sisaldab hoone ja kogu kinnistu ajaloolist kujunemislugu, samuti põhjalikku analüüsi hoone kõikide konstruktsiooniosade seisukorrast ning seal on jõutud järeldusele, et hoonet ei ole võimalik ega otstarbekas restaureerida, kuna säilinud ja kasutuskõlblik on põhikonstruktsioonidest ca 10–20%,” selgitas Ligi.

Originaalakendest võib mainida vaid rombaknaid, millel esineb ka algset lainetavat klaasi. Korduvkasutatavad on peaukse profileeritud piirdeliistud ja framuugaknal (ukse või akna kohal asuv eraldi raamistusega aken – toim) olevad messingust nurgikud, mis on erandlik nähtus Kuressaare vanalinnas.

Omapärased on ka suurlinlikud glasuuritud ovaalsed korterinumbrid 3 ja 4 põhjafassaadi korterite välisustel.

Küsimusele, miks ehitatakse lammutatud elamu asemele just koopiamaja, vastas Ligi projektile viidates, et Uue ja Raekoja tänava ristmik on värav aedlinnast vanalinna. “Sarnaselt Ruubi poe nurga ja Slupi nurgaga on siin vajalik kasutada vanalinnale omast detailikäsitlust, et linnaruum oleks stiililiselt väljapeetud ja inimsõbralike mõõtmetega. Vanalinnale omast atmosfääri on võimalik anda hoonestusele ajalooliselt sobiliku detailikäsitluse, piirete ja haljastuse abil.”

Ehitamise alustamiseks andis muinsuskaitseamet tööde tegemise loa 6. aprillil ja tööde lõpetamise ajaks on esialgselt kavandatud 30. september. Objektil teeb muinsuskaitselist järelevalvet Tõnu Sepp.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 886 korda, sh täna 1)