
OMAETTE OLEMISE SOOV: Marina Treima sõnul pole Kuressaare Pöide rahvale tõmbekeskus. Foto on tehtud Orissaares haldusreformi-teemalisel arupidamisel. Fotol on ka riigikogu liige Kalle Laanet, kes pooldab ühtset Saaremaad.
MAANUS MASING
Pöide otsus loobuda ühinemisläbirääkimistest Kuressaarega tõmbas Saaremaa omavalitsuste vabatahtlikule ühinemisele esialgu kriipsu peale.
2014. aastal Kuressaare liitumisläbirääkimiste ettepaneku juba korra tagasi lükanud Pöide vallavolikogu tegi seitsme vastu-, ühe poolt- (Koit Kelder) ja ühe erapooletu (Lea Peet) häälega üleeile sama käigu, vastates eitavalt kordusettepanekule.
Volikogu esimehe Marina Treima sõnul olid äraütlemise põhjused ääremaastumise ohud, otsustamise kaugenemine rahvast ning see, et Kuressaare pole Pöide kandi rahvale tõmbekeskus. Sellega tõmbas Pöide vähemalt esialgu Saaremaa vabatahtlikult üheks omavalitsuseks ühinemise ideele pidurit.
Pöide vald on varem jaatavalt suhtunud Ida-Saaremaa ühinemisprotsessi, kus on laua taga veel Orissaare, Leisi, Laimjala ja Valjala. Kõik teised omavalitsused on seni valinud tee, et vähemalt läbi rääkima asutakse nii Ida-Saaremaal kui ka Kuressaares.
Maakondlik ühinemiskoordinaator Taavi Kurisoo märkis, et kui Ida-Saaremaa valla loomises kokkuleppele ei jõuta, pole kõigi munade ühte korvi panek Pöide poolt ehk kõige vastutustundlikum. “Elame-näeme,” sõnas Kurisoo ja ütles, et ühinemisläbirääkimised jätkuvad ning Pöidel on alati võimalus oma otsust muuta.
Teisipäeval Lääne-Saare valla laienemisega välja tulnud Lääne-Saare volinik Andres Tinno märkis, et Pöide otsus on kurb.
“Eelkõige panevad nad sellega ennast ise kahvlisse juhul, kui Ida-Saare valda ei sünni. Siis ootab ees sundliitmine,” ütles Tinno.
Tema sõnul tuleks Saaremaa valla läbirääkimistes tekkinud olukord kriitiliselt üle vaadata. “Ma ei välistaks mõtet, et tasuks tagasi pöörduda läbirääkimiste algusse, kus rääkisime kolmest-neljast administratiivüksusest Saaremaa valla sees,” rääkis ta.
Tinno on arvamusel, et läbirääkimised on tulemuslikud siis, kui need on intensiivsed ja toimuvad lühikese aja jooksul. “Olen arvamusel, et varsti kaks aastat veninud läbirääkimised ongi vale tee, sest kohtudes teiste omavalitsusjuhtidega kord kuus, oli aeg-ajalt tunne, et olen kordusloengus, kus räägitakse kuust kuusse sama juttu,” oli Tinno kriitiline.
Esmaspäeval koguneb Lääne-Saare vald erakorralisele istungile, et ametlikult teha ettepanek läbirääkimiste alustamiseks kõikidele omavalitsustele peale Kuressaare, Pöide, Orissaare, Leisi, Muhu ja Ruhnu.
Pöide naabervalla Orissaare vallavanem Vello Runthal on ühtse Saaremaa valla pooldaja ja arvab, et läbirääkimised ei ole läbi kukkunud.
“Eesmärk on ikkagi, et tervel Saaremaal oleks parem haldus ja suurem võimekus, parem konkurentsivõimekus. Et meie lastel ja lastelastel oleks tulevikus parem siin elada, et nad ei koliks Saaremaalt ära,” ütles Runthal.
Eelkõige on tal kahju ei ütlevate valdade kodanikest. Runthali sõnul on ilmselge, et väikevallana ei olda Eesti praeguses majandus- ja omavalitsussüsteemis jätkusuutlikud. Püsitakse küll, kuid järjepidevat arengut ei ole.
“Minu isiklik seisukoht on, et Orissaare vallale tervikuna on kõige kasulikum liituda Saaremaa vallaga,” sõnas Runthal. Ida-Saaremaa oleks variant B, kui suured läbirääkimised peaksid läbi kukkuma.
täiesti Orissaare vallavanemaga.Väga arukas jutt!
Kui kaua Pöide volikogu esimees on Saaremaal elanud. Kui kaua on Pajuste Leisis elanud, kui kaua on Tinno Saaremaal elanud. Noh ja kui te seda teate ja veel midagi , mis te siis imestate.
Minu teada elas hr Pajuste Leisi kandis juba poisikesena. Mida see hunnik elamisaastaid näitab? Kas palju aastaid ühes kohas elanud inimene on otsustusvõimelisem, hoolivam, teotahtelisem jne?
Kalle Laanet ütles, et praamipiletite hind ei ole meile aktuaalne teema.
Missugused avalikud teenused Pöide vallal puuduvad, et ta ei ole enam jätkusuutlik? Sama küsimus Leisi või Orissaare kohta. Ja kes keelab valdadel koostööd teha? See haldusreform on poliitreform,võimu koondamine keskustesse, mis ei tee midagi arenguvõimeliseks ega ääremaa inimesi õnnelikuks. Kolhooside ja oblastite loomine juba meelest läinud. See pidev majanduse kasvamise ja valdade jätkusuutlikkuse jura on ajuvaba. Laske inimestel olla, otsustada ja elada. Lõputult pole vaja kasvada ja reformida.
Öige otsus Pöidel. Vt kuhu läheb suurevalla teederemondi raha. Ei suurvaldadele.
ja kuhu siis läheb? Vist ei hiilga inimene mõtlemisvõimelt, aga arvuti juba suutis osta…
Kui suure koormusega trasside kõrvale ehitatakse kergliiklusteed, et inimesed sõiduteelt ära saada, siis siin pole küll midagi ette heita.
Loomulikult tuleb ka Aste ja Kärla suunas linna piirist need teed teha, kuid 1,5 aastaga nõuda kõige korraga tegemist on vast ikka liiast.
Antud hetkel investeerib Lääne-Saare rohkem teedesse, kui on mõne väikese valla eelarve kokku.
Eks ta nii ole, et need kõige stagneerunumad hoiavad kõige tugevamalt oma stagnatsioonist kinni. Kurb iseenesest. Ja ütlemata lühinägelik…
Tõesti või? Kohe halvustama ja sildistama, kui omad teistsugust arvamust ning otsustuskindlust ega torma tulistjalu lambakarjana poliitikute tahet realiseerima. Et siis, mida suurem, seda vähem stagneerunud? Pöide soovib ühineda Orissaare, Leisi ja Laimjalaga. Kas need vallad on ka stagneerunud?
Õige ta on. Näiteks Lümanda ju pärast liitmist täielik kolkaküla. Ei huvita ühtegi vallaametnikku, mis seal on või ei ole.
Ela oma elu, mis sa tüütad teisi. Kas vallaametnik peab päevast päeva sinu kõrval kõndima ja kätt hoidma. Ja üldse, mis asja sul üldse sinna vallavalitsusse asja on!??? Hakka juba üks kord tööle!
Nagu ma aru saan tuleb valda raha inimeste sissekirjutuse järgi,see raha läheb nüüd suure valla kassase ja jagatakse nii nagu nemad õigeks peavad.ega riik ei hakka rohkem raha juurde andma suurele vallale,lihtsalt maainimestele mõeldud raha läheb ka nüüd sinna suurde valda ja nii maarahvas ääremaadtubki.PÖIDE VALLAL TÄITSA ÕIGE ARUSAAM TEGELIKUST TULEVIKUST.MARINALE EDU.
Äkki see maainimene oleks ka siis suure valla osa! Oleks osa sellest, et otsustada, kas Saaremaale on haigalt vaja vöi riigigümnaasiumi.
Miks praegu maainimene ei saa otsustada, kas Saaremaale on haigalt vaja või riigigümnaasiumi?
Sest Kuressaare ei anna seda otsustusõigust ära ja Pöide valla likvideerimisega ei saa maainimene kuskilt otsast juurde seda otsustamisõigust, kas Saaremaale on haigalt vaja või riigigümnaasiumi!