Pöide volikogu põlgas ära Kuressaare kosjaviinad (15)

OMAETTE OLEMISE SOOV: Marina Treima sõnul pole Kuressaare Pöide rahvale tõmbekeskus. Foto on tehtud Orissaares haldusreformi-teemalisel arupidamisel. Fotol on ka riigikogu liige Kalle Laanet, kes pooldab ühtset Saaremaad.  MAANUS MASING

OMAETTE OLEMISE SOOV: Marina Treima sõnul pole Kuressaare Pöide rahvale tõmbekeskus. Foto on tehtud Orissaares haldusreformi-teemalisel arupidamisel. Fotol on ka riigikogu liige Kalle Laanet, kes pooldab ühtset Saaremaad.
MAANUS MASING

Pöide otsus loobuda ühinemisläbirääkimistest Kuressaarega tõmbas Saaremaa omavalitsuste vabatahtlikule ühinemisele esialgu kriipsu peale.

 

2014. aastal Kuressaare liitumisläbirääkimiste ettepaneku juba korra tagasi lükanud Pöide vallavolikogu tegi seitsme vastu-, ühe poolt- (Koit Kelder) ja ühe erapooletu (Lea Peet) häälega üleeile sama käigu, vastates eitavalt kordusettepanekule.

Volikogu esimehe Marina Treima sõnul olid äraütlemise põhjused ääremaastumise ohud, otsustamise kaugenemine rahvast ning see, et Kuressaare pole Pöide kandi rahvale tõmbekeskus. Sellega tõmbas Pöide vähemalt esialgu Saaremaa vabatahtlikult üheks omavalitsuseks ühinemise ideele pidurit.

Pöide vald on varem jaatavalt suhtunud Ida-Saaremaa ühinemisprotsessi, kus on laua taga veel Orissaare, Leisi, Laimjala ja Valjala. Kõik teised omavalitsused on seni valinud tee, et vähemalt läbi rääkima asutakse nii Ida-Saaremaal kui ka Kuressaares.

Maakondlik ühinemiskoordinaator Taavi Kurisoo märkis, et kui Ida-Saaremaa valla loomises kokkuleppele ei jõuta, pole kõigi munade ühte korvi panek Pöide poolt ehk kõige vastutustundlikum. “Elame-näeme,” sõnas Kurisoo ja ütles, et ühinemisläbirääkimised jätkuvad ning Pöidel on alati võimalus oma otsust muuta.

Teisipäeval Lääne-Saare valla laienemisega välja tulnud Lääne-Saare volinik Andres Tinno märkis, et Pöide otsus on kurb.

“Eelkõige panevad nad sellega ennast ise kahvlisse juhul, kui Ida-Saare valda ei sünni. Siis ootab ees sundliitmine,” ütles Tinno.

Tema sõnul tuleks Saaremaa valla läbirääkimistes tekkinud olukord kriitiliselt üle vaadata. “Ma ei välistaks mõtet, et tasuks tagasi pöörduda läbirääkimiste algusse, kus rääkisime kolmest-neljast administratiivüksusest Saaremaa valla sees,” rääkis ta.

Tinno on arvamusel, et läbirääkimised on tulemuslikud siis, kui need on intensiivsed ja toimuvad lühikese aja jooksul. “Olen arvamusel, et varsti kaks aastat veninud läbirääkimised ongi vale tee, sest kohtudes teiste omavalitsusjuhtidega kord kuus, oli aeg-ajalt tunne, et olen kordusloengus, kus räägitakse kuust kuusse sama juttu,” oli Tinno kriitiline.

Esmaspäeval koguneb Lääne-Saare vald erakorralisele istungile, et ametlikult teha ettepanek läbirääkimiste alustamiseks kõikidele omavalitsustele peale Kuressaare, Pöide, Orissaare, Leisi, Muhu ja Ruhnu.

Pöide naabervalla Orissaare vallavanem Vello Runthal on ühtse Saaremaa valla pooldaja ja arvab, et läbirääkimised ei ole läbi kukkunud.

“Eesmärk on ikkagi, et tervel Saaremaal oleks parem haldus ja suurem võimekus, parem konkurentsivõimekus. Et meie lastel ja lastelastel oleks tulevikus parem siin elada, et nad ei koliks Saaremaalt ära,” ütles Runthal.

Eelkõige on tal kahju ei ütlevate valdade kodanikest. Runthali sõnul on ilmselge, et väikevallana ei olda Eesti praeguses majandus- ja omavalitsussüsteemis jätkusuutlikud. Püsitakse küll, kuid järjepidevat arengut ei ole.

“Minu isiklik seisukoht on, et Orissaare vallale tervikuna on kõige kasulikum liituda Saaremaa vallaga,” sõnas Runthal. Ida-Saaremaa oleks variant B, kui suured läbirääkimised peaksid läbi kukkuma.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 851 korda, sh täna 1)