Panama kontori paberid puudutavad ka Saaremaad (1)

Eesti firmade Panamasse pudenemisel joonistuvad Äripäeva andmeil tüüpmustrid, mida on kasutanud mitmed tuntud äritegelased, kelle ettevõtetel on Panamas registreeritud omanikud.

Teiste seas on Panamasse peitunud omanikega Eesti firmadega seotud Sõnajalad ja Läätsa kalatööstuse omanik Toomas Kõuhkna.

Kala püügi ja töötlemisega tegeleva AS-i Krapesk aktsiad on Äripäeva andmetel käinud pea 20 tegutsemisaasta jooksul läbi kümmekonna omaniku käest, kuid 2013. aastal sai nõukogu esimeheks Kõuhknate perefirma Hiiu Kaluri omanik Toomas Kõuhkna, kes vahetas välja ukrainlase Oleg Lushchyki. Läätsa kalatööstus hakkas siis tootma Krapeski kaubamärgi all, Krapesk jätkas kala külmutamise ja vürtsikala tootmisega.

Krapeski aktsiad liikusid aga OÜ Stiller kaudu 2014. aastal offshore-omanikele: Stilleri omanduses olnud viiendik Krapeskist jagunes Hiiu Kaluri, Panama ettevõtte Klein Holding Group S.A. ja Belize’i firma Netwell Corp vahel. Äriregistris on 2014. aasta kevadel tehtud märge Stilleri ja Krapeski ühinemise kohta.

Kõuhkna sõnul on Belize’i ja Panama firmade taga vanad äripartnerid Ukrainast, keda Hiiu Kalur tunneb juba kaua ning on teinud nendega äri ka SRÜ ja teistel kalamüügiturgudel.

Sajandivahetusel jäid off-
shore’
itamisega Ungari politsei hambusse vennad Sõnajalad, kelle tuulepargifirmal on praegugi offshore-omanik Panamast. Sindi tuulepargi arendamiseks loodud Eurowind OÜ asutasid 2008. aasta mais vennad Sõnajalad ja nende ämm, kaksikõdede Siiri ja Viivi Sõnajala ema Elvi Maripuu.

Suve lõpuni oli juhatuses Oleg Sõnajalg, siis asendati ämma firma Panama ettevõttega Eurowind East Europe West Asia (E3WA) S.A. ning juhatusse astus Olegi asemel Andres Sõnajalg.

Eurowind kuulub praegu võrdselt Panama firmale ning Olegi ja Andrese ettevõttele Eleon, mille nõukogus on mõlema omaniku abikaasad Siiri ja Viivi Sõnajalg.

Andres Sõnajalg ütles Äripäevale, et Panama firma tuli Eurowindi omanikeringi Monaco investori Pär Anton Henrik Stigelliga ning sellega nende seos Panamaga piirdub. “Mul pole selle ettevõtte kohta rohkem infot, kui oli vaja teada kaheksa aastat tagasi notari juures, kui osanikevahelisi kokkuleppeid sõlmisime,” lausus Sõnajalg.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 817 korda, sh täna 1)