Ida-Saare vald laiendab haaret (6)

POOLT: Leisi volikogu kutsus Ida-Saare valla loomiseks kampa ka Laimjala ja Valjala valla. MAANUS MASING

POOLT: Leisi volikogu kutsus Ida-Saare valla loomiseks kampa ka Laimjala ja Valjala valla.
MAANUS MASING

Ühinemiskõnelusi pidavad Leisi, Orissaare ja Pöide vald kutsuvad läbirääkimiste laua taha ka Laimjala ja Valjala valla.

Üsna hiljuti päevakorda kerkinud idee sai ametliku kuju esmaspäeval, kui Leisi vallavolikogu võttis vastu ettepaneku Valjala ja Laimjala valla kutsumiseks ühinemiskõnelustele. Vallavolinik Margus Pajuste sõnul võeti uute volikogus vastu Pöide ja Orissaare valla teadmisel.

Laimjala ja Valjala kaasamisega oleks täidetud haldusreformi seaduse eelnõus sätestatud minimaalne elanike arv 5000 elanikku, milleni Leisi, Orissaare ja Pöide vald ei küüni. Pajuste sõnul jätkavad kõik osapooled ka linna juhitud Saaremaa ühe omavalitsuse läbirääkimiste laua taga. Leisi volikogu volitas ühinemisläbirääkimisi pidama volikogu esimehe Tiina Oleski, vallavanem Ludvik Mõtlepa ning volikogu liikmed Andrus Kandima ja Margus Pajuste.

Pöide vallavolikogu esimehe Marina Treima sõnul on tore, kui Saaremaal tekib kolm omavalitsust – Kuressaare, Lääne-Saaremaa ja Ida-Saaremaa. “See on väga hea lahendus ning Valjala ja Laimjala sobivad geograafiliselt väga hästi Ida-Saaremaa koosseisu,” leidis ta.

Terve Saaremaa peale vaid ühe omavalitsuse moodustamine ja valitsemise ülemäära tsentraliseerimine ei ole Treima hinnangul ääremaadele hea. Kui tekib üks omavalitsus, keskendub see Treima hinnangul suuresti Kuressaarele. Tema sõnul on Kuressaare nii või teisiti tõmbekeskus, mille teenuseid ja võimalusi ülejäänud Saaremaa kasutab. “Me ei pea sellele jõudu lisama,” arvas ta.

Pöide vallavolikogu esimees osutas ka maa- ja linnaelanike erinevustele arusaamades, märkides, et linnainimene ei suuda ega peagi suutma alati arvestada maainimese huvidega ja alati mõelda, mis maainimesele kõige parem on. “Meie vastutus on oma valijate ees, et me säilitaksime kaasarääkimise oma valdade arendamisel nii suurel määral, kui vähegi võimalust on,” lausus Treima.

Marina Treima viitas, et paljud inimesed on mandrilt Saaremaale tagasi tulnud just selleks, et elada maal ja korraldada maaelu, mitte aga koonduda Kuressaarde uuesti linnaelu ümber. Suur probleem on ühe omavalitsuse puhul ka väikeste valdade esindatus. “Kuidas me üldse motiveerime siin kedagi enam mõtlema kõigi nimel, kui me saame oma väikese valla kohta vaid ühe mandaadi,” rääkis Treima.

Valjala vallavolikogu esimees Liilia Eensaar ei osanud eile päeval kolme valla kutse kohta midagi arvata. “Täna (eile) õhtul saame volikogu liikmetega kokku ja arutame natuke seda. Meie jaoks jääb ta ikkagi variandiks nr 2, mitte number 1,” sõnas Eensaar.

Laimjala vallavolikogu esimees Aarne Lember ütles, et nemad võtavad Ida-Saaremaa valla läbirääkimiste teema üles homme volikogus. “Siiamaani oleme toetanud ühe ja suure valla loomist, aga nüüd kalduvad mitmed vallavanemad pigem juba toetama Ida-Saare valla loomist,” rääkis Lember.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 531 korda, sh täna 1)