Arvatav allveelaeva vrakk vajab lisauurimist

MEREPÕHJAS: Kas tegu on allveelaeva või kalatraaleri vrakiga, vajab veel uurimist. MTÜ BALTI KESKKONNAFOORUM

MEREPÕHJAS: Kas tegu on allveelaeva või kalatraaleri vrakiga, vajab veel uurimist.
MTÜ BALTI KESKKONNAFOORUM

Muinsuskaitseamet plaanib suvel tehtavate välitööde raames uurida ka Saaremaa lääneranniku lähedalt leitud objekti, mis võib olla Teise maailmasõja aegne allveelaev.

“Kui me juulis Saaremaale välitöödele läheme, siis plaanime uurida ka seda objekti,” ütles muinsuskaitseameti veealuse pärandi vaneminspektor Maili Roio reedel BNS-ile. “Seda muidugi siis, kui tingimused lubavad,” rõhutas Roio.

Viimased kaks aastat kestnud Eesti merealade uuringu käigus leiti Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi välitööde raames Saaremaast läänes sonari abil 30 meetri sügavuselt tundmatu laevavrakk, teatas Balti Keskkonnafoorumi kommunikatsiooniekspert eelmisel nädalal, lisades, et muinsuskaitse ekspertide arvates võib tegu olla Teise maailmasõja aegse allveelaevaga.

“Merepõhja elupaikade kaardistamise sonaritööde käigus leiti seni avastamata vrakk Saaremaast läänes majandusvööndis. Esialgse hinnangu kohaselt võib see olla allveelaev. Leiust on teavitatud muinsuskaitseametit,” ütles Kristjan Herkül TÜ Eesti mereinstituudist. Teemat esmaspäeval BNS-ile kommenteerides tunnistas Herkül, et suure tõenäosusega siiski ei ole tegemist allveelaevaga.

Veeteede ameti hüdrograafiaosakonna juhataja Peeter Väling ütles esmaspäeval BNS-ile, et esialgsete hinnangute kohaselt paistab tegu olevat kalatraaliga.

Muinsuskaitseameti andmeil on Eesti vetes kaitsealuseid veealuseid mälestisi kokku 58. Läänemeres on laeva­vrakkide säilimiseks väga head tingimused, mis kombineeritud pika meresõiduajalooga on jätnud Eesti vetesse kogu maailma kontekstis unikaalse pärandi. Laevahukukohtadel leidub laevade jäänuseid, lasti, sisustust, tarbeesemeid ja meremeeste isiklikke asju.

Vrakkide uurimisega saab teavet omaaegsest laevaehitusest, meresõidust, kaubandusest, meresõjast, veeteedest, rahvusvahelistest suhetest, aga ka meremeeste igapäevaelust ja uskumustest.

Veealuse mälestise ja selle kaitsevööndi jaoks on kehtestatud täiendavad piirangud, et vältida tegevust, mis kahjustab otseselt mälestiste säilimist. Nii on keelatud ankurdamine, traalimine, süvendamine, tahkete ainete kaadamine ja sukeldumine ilma muinsuskaitseameti väljastatud loata.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 366 korda, sh täna 1)