Saarlased eelistavad taskukohast akutrelli (1)

KVALITEET JA HEA HIND: Karel Lember Feizerton OÜ-st ütleb, et need on kaks märksõna juhul, kui saarlane akutrelli otsib. MAANUS MASING

KVALITEET JA HEA HIND: Karel Lember Feizerton OÜ-st ütleb, et need on kaks märksõna juhul, kui saarlane akutrelli otsib.
MAANUS MASING

Akutrell kui kergesti kasutatav tööriist on tänapäeval enamikus kodudes. Varem ehitajana leiba teenivatele spetsialistidele mõeldud natuke poosetav abivahend on muutunud kaalult kergemaks ja selle akud vastupidavamateks.

Akutrelli kõrval on poelettidele jõudnud lai valik teisi juhtmeta tööriistu. Uurisime kauplejatelt, millega tuleb trelli ostes arvestada. Kuressaares asuva akutrellide laia valikuga Ehitusmees OÜ kaupluse müügimees Meelis Ool soovitas kliendil kõigepealt endale selgeks teha, millise töö jaoks on tal trelli vaja.

“Kas trelli vajatakse koduseks otstarbeks või profitööks, milline on suurim kruvi, mida plaanitakse keerata, mis mõõduga on suurim puur,” loetles Ool küsimusi, millele klient peab poodi tulles mõtlema. Veel tuleb läbi mõelda, kas vaja on ainult akutrelli või plaanitakse edaspidi soetada ka muid akutoitel tööriistu.

89 eurost 400 euroni

Ool soovitas esmalt vaadata Makita tooteid, sest neil on valikus olemas enamlevinud 18-voldise akuga töötavaid tööriistu. “Peaaegu kõiki käsitööriistu on neilt võimalik saada akutoitel. Pluss veel aiatööriistad – akutrimmerid, hekilõikajad, muruniitjad. Kõiki selliseid seadmeid saab hiljem soetada akudeta, kasutades olemasolevaid akusid,” selgitas ta. Ehitajad kasutavad Oolu sõnul enamasti nn Combokite ehk komplekte, kus on tavaline akutrell ja eraldi veel väike kompaktne kruvikeeraja ehk “käristi”.

Akutrellide hinnad algavad Ehitusmehe poes 89 eurost ja lõpevad ca 400 euroga. Trelli hinna määrab suures osas ka aku mahutavus – mida rohkem ampertunde, seda kallim komplekt. “Isiklikult arvan, et korraliku trellikomplekti koos 3 A/h akudega saab kätte 220 euroga. Meil pakutavad trellikomplektid on kõik kahe akuga. Kui üks aku tühjaks saab, saab tööd edasi teha, ei pea pooleli jätma,” selgitas Ool. Samas pakutakse kliendile võimalust komplekt ise kokku panna: kas rohkem akusid või nende vahetamine suurema mahutavuse vastu.

Ool soovitas igal juhul osta tuntud kaubamärkide toodangut, sest see tagab hilisema remondivõimaluse. Makita toodangu eeliseks peab ta hinna-kvaliteedi suhet ja seda, et Makital on Eestis tehaseladu, kus tooted ja varuosad kõik kohapeal olemas.

Makita akutrellide usku on ka Karel Lember Feizerton OÜ-st, mille tootmistsehh ja pood asuvad endise EPT hoovis.

Nende firma peamine töö on kaablirullide ja pikenduste tootmine. Tööriistade müük on küll kõrvaltegevus, aga neilgi on müügil suur sortiment akutööriistu. Ka selles poes on enim esindatud Makita tooted.

“Kvaliteet ja hea hind,” ütleb Lember lühidalt põhjenduseks, lisades, et tema arvates on Bosch tegelikult isegi parem, kuid need tööriistad on kallimad, kui just parasjagu kampaaniat ei ole. “Ütleme nii, et saare inimene eelistab Makitat, sest tema rahakott on natuke õhuke,” arvas Lember.

Trelli valides soovitas ta lähtuda sellest, millist tööd teha soovitakse. “Kodus piisab päris väikesest trellist, on näiteks selline laste või naiste versioon. Selle aku on samuti väiksem,” näitas ta miniakutrelli. Samas löökkruvikeeraja võiks trellist eraldi olla, sest nii saab palju kiiremini.

Lember juhtis samuti tähelepanu sellele, et Makita aku sobib kõigile teistele sama firma tööriistadele ja toodetele. “Siin on ketassaag, puurvasar, tikksaag, kohvimasin, tolmuimeja, soojendusega jope, lihvija, raadio, kipsikruvipüss, suure mutri keeraja, millega rattamutreid lahti-kinni keerata. Osta saab ka trimmeri või hekilõikur-murukäärid,” viitas ta riiulitel olevatele tööriistadele. Kui poes mõnda mudelit pole, saab seda tellida.

Lembri soovitus oli, et alguses tasub soetada komplekt, kus on kolm akut ja mitu trelli. “Ühe otsa paned puuri, teise külge kruvikeeraja ning läheb hulka libedamalt. Komplekt ise on odavam ja teisi tööriistu saad osta ilma akudeta. Pea pool raha hoiad kokku,” soovitas ta.

Aku tööaeg oleneb keeratavate kruvide hulgast ja puuri suurusest. “Aku mahutavus jääb 1,3–6 ampertunni vahele. Akudel on ka indikaator, mis laetust näitab,” selgitas ta akude vastupidavust. Uuematel trellidel on ülekoormuskaitsmed. Leiduvat ka meistrimehi, kes üritavad 18-voldist akut panna klemme ära lõigates 14,4-voldisele tööriistale, kuid siis kuumeneb mootor ruttu üle.

Valge kestaga Makitad on mõeldud Ameerika turule. Lembri kinnitusel peab akutrell vastu aastaid. “Aku saab ju uue osta,” märkis ta. Enne ostmist soovitas ta kindlasti müüjalt nõu küsida, sest välimuselt on kõik trellid üsna ühte nägu, aga sisu on sootuks erinev.

Kolmandaks astusime sisse Espaki Kuressaare poodi, kus akutrellidest nõustus lahkesti rääkima Maire Saar.

“Alustama peaks sellest, kas inimene soovib odavat või kauakestvat akutrelli. Kas tööd tehakse igapäevaselt või on see koduseks kasutamiseks,” alustas ta. Kindlasti tuleks tema sõnul arvestada, kui levinud see tööriista mark on. “Soodushind võib tähendada seda, et hiljem pole saada akusid või varuosi,” hoiatas Saar.  Akude kohta selgitas Saar, et liitiumioonakude mahutavus on mõne aastaga tõusnud 1,5-lt 6 ampertunnile.

“Ütleks nii, et isegi koduses kasutuses peaks aku olema juba kolm ampertundi, see 1,5-st jääb natuke väheks. Kuue ampertunniga saad juba päev läbi tööd teha. Kõige levinum aku on 18 volti, mida julgesti soovitan,” rääkis ta.

Liitiumioonakude eelis on veel see, et aku võib pikemalt seisma jääda. “Saab tühjaks ning kui vaja, laed ära ja kasutad jälle. Varem oli nii, et seisma jäänud akut tuli aeg-ajalt täis laadida, muidu aku mahutavus langes,” rääkis Saar.

Päris niiskesse garaažinurka ta akutrelli seisma jätta ei soovita. “Akudega tööriist peaks olema soojas kohas. Talvel külmaga võivad akudega probleemid ilmneda, aga see on ju autoakudega samamoodi.”

Kliendid kuulavad nõu

Temagi soovitas eelistada Makita tooteid, sest nende puhul on võimalik soetada tööriistu laias valikus, lisaks akutrellile ka muid, akudeta riistu. “Ühtede ja samade akudega saab kasutada kogu tööriistaparki, teistel firmadel see väga levinud pole. Eestis on Makita turu vallutanud. Teistes riikides müüakse Hitachit, Boschi, kõiki muid firmasid edukalt, aga meil on Makita,” mui­gas ta.

Trelli juures kasutatavate tarvikute osas võib Saare sõnul välja tuua kvaliteedi osas neli-viis kategooriat.

“Inimene vaatab, et üks otsik maksab 50 senti ja teine kõrval üle kolme euro. Kvaliteedivahe tuleb välja siis, kui kruvi keeratakse löögiga. 3-eurone otsik peab selle löögi vastu, odaval lööb aga otsad maha ja kruvi enam keerata ei saa. Kallimad otsad on ka palju täpsemad – odav logiseb kruvipea sees, kallim istub täpselt paika,” selgitas Saar. Kliendid üldiselt kuulavad müüjate nõuandeid. “Akutrellide kohapealt küsitakse palju nõu. Samuti akude kohta,” märkis Saar.

Korraliku trelliaku hind on küll langenud, aga jääb ikka 100 ja 149 euro vahele. Tihti tehakse sooduspakkumisi ja mõnikord saab ostuga aku kingituseks kaasa. “Kaks akut peaks korraga olema. On ka selliseid tööriistu, kuhu käibki korraga kaks akut sisse,” rääkis Saar.

Iga firma toodetel on oma värvitoon. Samuti näeb värvist ära, kas seade on mõeldud kodutarbijale, poolprofile või profile.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 544 korda, sh täna 1)