Kuressaare kaasav eelarve ootab projekte

Kahe ja poole nädala jooksul saab veel teha ettepanekuid Kuressaare kaasava eelarve kasutamiseks. Eilseks ei olnud laekunud ühtki ideed.

Juba kolmandat aastat on kuressaarlastel võimalik otsustada 30 000 euro linna eelarveraha kasutamise üle. Ettepanekuid selleks saab teha veebikeskkonnas VOLIS (kaasaveelarve.kuressaare.ee) või tuua paberil linnavalitsuse fuajees olevasse kasti.

Ideid oodatakse 1. maini. Sellele järgneval kahel nädalal saab ettepanekuid täpsustada ning 16.–29. mail toimuva rahvahääletuse tulemusena selgub, milleks raha kasutatakse.

Linnavalitsuse projektijuht Simmo Kikkas tõdes, et kaasav eelarve on ennast õigustanud. “Kui idee taga on aktiivne kogukond, on kaasav eelarve lihtsaim võimalus oma mõte ilma liigse bürokraatiata teoks teha.”

Esimesel aastal osales Kuressaare kaasava eelarve rahvahääletusel 280 inimest ehk 2,4% vähemalt 16-aastastest registreeritud linnakodanikest ja valikus oli kokku 38 ideed. 2015. aastal osales rahvahääletusel 324 inimest ehk 2,8% hääleõiguslikest linnakodanikest, kes andsid kokku 549 häält (2015. aastal oli igal hääletajal võimalik anda kuni kolm häält), ja hääletajad said valida 35 ettepaneku vahel.

Eesmärkidest rääkides ütles Kikkas, et kaasava eelarvega tuleb liikuda suurema aktiivsuse poole ja seda ennekõike hääletajate koguarvu tõstmisel. “Mida suurem on hääletajate arv, seda adekvaatsemast tulemusest saame rääkida.” Sel aastal on suurema huvi tekitamiseks kavas kaks muudatust: esiteks on hääletamise perioodi pikendatud varasema ühe nädala asemel kahele nädalale ja teiseks on hääletamistulemus reaalajas jälgitav. Eelmistel aastatel avaldati tulemused alles pärast hääletamise lõppu, kuid nähtav järjestus peaks hääletamisaktiivsust eelduste kohaselt tõstma, sest nn võistlusmoment on suurem.

Kuressaare linn võttis kaasava eelarve menetluse linnaeelarve koostamisel kasutusele 2014. aastal ja selle eesmärgid on kodanike kaasamine linnaeelarve prioriteetide seadmisse ning teadlikkuse tõstmine linna rahanduse ja eelarve koostamise alustest.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 667 korda, sh täna 1)