Ministeeriumi teatel on Runö korras

SANDER ILVEST

SANDER ILVEST

Vastupidiselt Ruhnu valla juhtidele leiab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM), et saarega ühendust pidav kiirkatamaraan Runö on tehniliselt korras ja võib mais alustada navigatsioonihooaega.

“MKM ja veeteede amet on suhelnud vedaja Väinamere Liinidega Runö tehnilise korrasoleku teemal ja eelmise aasta lõpu seisuga ei ole vedaja täiendavaid parandusettepanekuid esitanud,” ütles BNS-ile MKM-i pressiesindaja Mihkel Loide.

Ta toonitas, et varasemad vedaja märgitud täiendavad parandustööd on tehtud. “Näiteks läbis masinate jahutussüsteem parandustööd juba eelmise aasta kevadel ja süsteemide nõuetekohasel ekspluateerimisel on masinate jahutus tagatud,” rääkis ta. “Ühes peamasinas olnud tõrke põhjuste selgitamiseks algatas veeteede amet juurdluse, kuid navigatsioonihooaja lõpetas Runö probleemideta.”

Baltic Workboatsis ehitatud Runö liiniletoomisest saadik 2012. a suvel on operaator Väinamere Liinid toonud välja probleeme aluse jahutussüsteemis. Laeva peamasin oli remondis üle kuu 2014. aasta sügisel ja nädal aega eelmise aasta suvel. Saabumata jäid 12 turismigruppi ja saarele tellitud ehitustöölised, polnud võimalik kohale tuua piisavas koguses toidukaupa ning saarelt ära viia mitmeid seadmeid ja jäätmeid. Ruhnu volikogu esimees ja kohalik vabatahtlik merepäästja Heiki Kukk tõdes, et Runö tõepoolest sõidab, kuid toonitas, et aluse jahutussüsteem on ümber ehitamata ja see võib end igal ajal taas vetikatest umbe tõmmata.

“Eelmisel aastal anti jahutussüsteemi ümberehitamiseks 30 000 eurot. Selle raha eest vaadati asi üle ja pandi vaid uued filtrid ning pärast iga reisi peaks neid puhastama. Tuleb pidevalt jälgida,” rääkis Kukk. “Lisaks jahutussüsteemile on Runö masinad nõrgad ja töötavad pidevalt 90-protsendilise võimsusega, normaalne oleks 60–70 protsenti. Lastis laeva ei saa glisseerima ja on palju teisigi puudusi.”

Vallavanem Jaan Urveti sõnul peab rahvas olema optimistlik ja lootma, et laev peab vastu ja midagi ei juhtu. “See on üllatav, kuidas MKM vassib vastustega, nagu kõik oleks ideaalses korras. Samas on ju ka kaptenid teinud sel teemal pöördumisi ning meie oleme võtnud oma pöördumiste aluseks just nende arvamused.”

Tänavu tehakse Ringsu–Roomassaare liinil plaanide kohaselt 122 reisi, Ringsu–Pärnu liinil 122 reisi ja Ringsu–Munalaiu liinil 52 reisi. Ruhnuga peab ühendust kiirlaev Runö, mis sõidab maist oktoobri lõpuni. Siis võtab saarega regulaarse ühenduse tagamise üle jälle lennuliiklus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 132 korda, sh täna 1)