GALERII: Punase terrori ohvrid said mälestuskivi

20160409_010

Laupäeval avati Laimjala vallas Lahekülas Rihvaaugu talukohas mälestuskivi kahele punase terrori ohvrile.

Mälestuskivi paigaldamiseks tegid annetusi Saare- ja Muhumaa kaitseliitlased ning naiskodukaitsjad. Mälestuskivi asukoha korrastasid Tornimäe noorkotkad.

Mälestuskivi infotahvlilt saab lugeda järgmist:

1941. a juulis toimus siin Laimjala vallas Lahekülas Rihvaaugu talus punase võimu esindajate haarang ennast võimude eest varjava perepoja tabamiseks.

Rihvaaugu perepoeg Juhan (Johannes) Martin juhtus haarangu ajal kodus olema ja siin tema koduõuel läks tulevahetuseks. Johannes Martin sai haavata. Arreteerijate poolt sai haavata rajoonivolinik. Mõlemad viidi Kuressaare haiglasse, kust Johannes Martin koheselt Kuressaare lossihoovis asuvasse miilitsajaoskonda toimetati ning arvatavasti üsna peatselt ka tapeti. Tema haud on teadmata. Need kuused Johannes Martini mälestuseks istutasid tema vanemad. 1970-ndate aastate teises pooles likvideeriti Rihvaaugu talu Laimjala kolhoosi poolt maaparandustööde käigus. Kuused aga jäeti maaparandustöid teostanud meeste poolt teadlikult alles.

Eellugu
Johannes Martinil oli väike sõiduauto, mille ta ära peitis. Seejärel asus ta end varjama. Samamoodi keeldus oma veoautot punastele üle andmast Andrei Ennemuist, kes samuti metsa varjule läks. Ennemuist jäi 1941. a küll ellu, kuid arreteeriti 4. juunil 1945 ja saadeti 15+5 aastaks Siberisse, kus ta jäi teadmata kadunuks
Allikas: Endel Püüa. Punane terror Saaremaal 1941. aastal. Kuressaare, 2006.

Fotod: Taavi Tuisk

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 681 korda, sh täna 1)