Seeniorid kutsusid Sarjase külla

MEEDIKUD OMAVAHEL: Seeniorklubi juhatuse liige Viktor Sarapuu (paremal) tänas doktor Andres Sarjast heade nõuannete eest, öeldes, et kõik mehed tahavad terved olla.  MAANUS MASING

MEEDIKUD OMAVAHEL: Seeniorklubi juhatuse liige Viktor Sarapuu (paremal) tänas doktor Andres Sarjast heade nõuannete eest, öeldes, et kõik mehed tahavad terved olla.
MAANUS MASING

Kolmapäeva pärastlõunal kohtus Saaremaa seeniormeeste klubiga Kuressaare päevakeskuses uroloog Andres Sarjas, et rääkida haigustest, mis kipuvad eakaid mehi kimbutama.

Mis on eesnääre? Mis on eesnäärme healoomuline suurenemine (BPH)? Neile ja paljudele teistele küsimustele vastates rõhutas doktor Sarjas, et mehed, kellel aastaid üle viiekümne, peaksid perearsti juures kindlasti ära tegema ultraheli testi PSA-taseme määramiseks. Kõrge PSA-tase võib viidata BPH-le või muudele tervisehädadele, sealhulgas ka eesnäärmevähile.

Uroloogil oli heameel tõdeda, et enamik klubi liikmeist teadis oma PSA-taset, aga oli neidki, kes sellest esmakordselt kuulsid.

Kohtumise lõpus märkis dr Sarjas, et iga selline vahetu kontakt on kasulik mõlemale poolele. Arst saab kuulajaile vajalikku informatsiooni jagada ja mehed omakorda edastavad tohtri nõuandeid oma sõpradele ja tuttavatele. Tähtis on, et eakad mehed võtaksid arsti soovitusi tõsiselt.

“Perearsti juures tuleb PSA ära määrata. Kui me räägime eesnäärmehaigustest, siis algab asi PSA-st pihta. Selle näidu järgi saame patsienti põhjalikumalt uurima hakata,” toonitas dr Sarjas.

Veel märkis uroloog sedagi, et perearstile ei tihka mehed seksuaalelu puudutavatest muredest eriti rääkida. Delikaatsed probleemid tulevad päevavalgele eriarsti kabinetis. Erialaarsti juurde jõudmiseks on patsiendil vaja aga saatekirja. Ilma selleta uroloogi jutule ei pääse.

“Praegu peavad mehed minu juurde saamiseks kaks kuud järjekorras ootama. Midagi pole teha. Ka selliseid juhtumeid on olnud, kus inimene ootab kolm kuud järjekorras ja jätabki siis tulemata, sellest isegi teatamata. See teeb järjekorra veelgi pikemaks,” mainis dr Sarjas.

Veel rõhutas Andres Sarjas, kui tähtis on, et tema juurde jõuaksid eelnevalt uuritud haiged, need, kellel on PSA-test tehtud. PSA väärtus peab igal patsiendil teada olema.

Viimase kuue aastaga on doktor Sarjas arvele võtnud 216 meest, kellel probleeme eesnäärmega. Seega lisandub igal aastal keskeltläbi 36 haiget.

Oma esinemisest kokkuvõtet tehes ütles Sarjas, et Saaremaa mehed ei olegi nii kehvakesed. “Mehed peavad regulaarselt arstlikus kontrollis käima.  Me ei pea elama mingisuguse vähi hirmu all. Tähtis on elu kvaliteet. Mida varem me haiguse sümptomid avastame, seda efektiivsemalt saame ravida,” toonitas dr Sarjas.

Seeniorklubi järgmine kokkusaamine on päevakeskuses 29. aprilli pärastlõunal. Seekord räägib klubi juhatuse liige Helmut Sääsk markide ja muude asjade kogumisest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 589 korda, sh täna 1)