Rannanoortekas pakub tööd noortejuhtidele

MÕISTLIK AJAVEETMISE PAIK: Neli aastat rannanoorteka tegemistega seotud Liis Kaal teab, et suvel ühiselt rannas toimetamine on noorte jaoks ülimalt lahe ja põnev. MAANUS MASING

MÕISTLIK AJAVEETMISE PAIK: Neli aastat rannanoorteka tegemistega seotud Liis Kaal teab, et suvel ühiselt rannas toimetamine on noorte jaoks ülimalt lahe ja põnev.
MAANUS MASING

Kuressaare noorte huvikeskus otsib projekti “Noortekeskus kolib suveks randa 2016” raames noori, kes on valmis oma oskusi ja teadmisi ranna noortekeskuses proovile panema.

Titeranna rannahoones tegutsev rannanoortekas tuleb juba üheksandat suve. Huvikeskuse noorsootöötaja Liis Kaal on projektiga seotud neljandat aastat.

“Üritame keskenduda erinevatele tegevustele, kus noored saavad ise kaasa lüüa ja mõelda,” rääkis Liis. Noorsootöötajate ülesanne on noortele abiks olla ja neid juhendada, nad hakkavad välja mõtlema nädala plaane, erinevaid käelisi, sportlikke, meeskondlikke tegevusi.

Peab end kehtestama

Noorsootöötajate ülesanne ongi noorte vaba aja sisustamine, lisaks erinevate vahendite – pallide, rulade, liivalosside ehitamiseks ja mängude läbiviimiseks vajaliku inventari – laenutamine. Loomulikult peavad rannanoorteka töötajad oma territooriumil ja tegevuspaikades ka korra tagama.  Liis rõhutabki noorteka töötaja puhul suutlikkust end kehtestada ja noortega ühele lainele jõuda. “Ta peab suutma neile selgeks teha, et asjade kasutamisel on reeglid ja et neid tuleb ka täita. Et batuudi peal on üks inimene korraga ja kui võtad mingi asja, siis tood selle ka sinna tagasi, kust võtsid,” selgitas ta, lisades, et noorsootöötaja ei saa noortele olla päris semu, ta on siiski töötaja, kellel peab olema autoriteeti. “Manitsemine ja korra hoidmine on selle töö üks osa, kuna noored kipuvad tihtipeale ülemeelikuks minema ja ennast unustama,” tõdes Liis.

Samas ei suutnud ta oma tööaastatest meenutada, et keegi oleks rannas midagi ilmselgelt pahatahtlikku korda saatnud. “Noored üldiselt teavad, mis kohaga on tegu, ja ei tule sinna lihtsalt lõhkuma või lollusi tegema. Noortekas ongi ju selleks, et noored oma vaba aega mõistlikult sisustaksid ja kusagil mujal mingeid pätitempe ei teeks,” rääkis ta.

Rannanoortekas töötab 13. juunist 28. juulini, siis on poolteist nädalat pausi ja lõpetamine toimub merepäevade noorteprogrammiga.

Liisi sõnul on rannanoortekas välja kujunenud n-ö põhi­klientuur, kes igal suvel, nii kui noortekas avatakse, kohal on ning muidugi käib igal aastal neid, kes seda võimalust enda jaoks alles avastavad.

Suvehooajal on loomulikult ka palju turiste, kes leiavad rannanoortekas hea võimaluse vaba aega sisustada. Möödunud aastal sai rannanoortekas kirja kokku ligi 800 külastust.

Külastatavus sõltub Liisi sõnul ilmast. “Kui ikka ilm on ilus, siis tulevad noored parema meelega randa, tuulisemate ilmadega toimetame ka rannahoones,” rääkis ta.

Noortekal on õues lauad, väljas pannakse püsti kossukorv, jalkaväravad, batuudid, veebatuut. “Oleme pisitasa püüdnud oma varustust suurendada,” sõnas Liis.

Sel aastal suuremaid uuendusi küll plaanis pole, aga on mõte panna üles väike pliit. Et noored saaks ise kohapeal sooja sööki teha ja sel moel ka oma sotsiaalseid oskusi pisut arendada. Sellist olukorda, kus rannanoorteka noorsootöötaja kohale pole ühtki tahtjat ja konkurssi on pidanud pikendama, ei ole veel juhtunud. “Mõlemale töökohale on ikka kolm-neli soovijat olnud. Kuna töökoht on osalise tööajaga ehk kella 11-st hommikul neljani pärastlõunal, siis säilib võimalus samal ajal näiteks ka mingit teist tööd teha,” rääkis Liis. Õhtune aeg ja nädalavahetused on noorsootöötajal samuti vabad.

Huvilisi jagub

Liisi sõnul on igal aastal rannanoortekaga seotud ka paar sellist noort, kes Tallinnas noorsootööd õpivad. Nende jaoks on rannanoortekas väga hea praktikakoht.

Tööle kandideerijatele seatud vanuselisest kitsendusest rääkides märkis Liis, et noorsootöö seadusest lähtuvalt loetakse nooreks inimest vanuses 7–26 eluaastat. “Kui talle pannakse ka vastutus, siis peab ta olema täiskasvanu. Seetõttu ootamegi kandideerima noori vanuses 18–26 eluaastat,” selgitas ta.

Nii et kel on soovi, tahtmist, julgust ja organiseerimisvõimet, sellele võib Kuressaare rannanoortekas olla kas päris esimene töökogemus või siis kogemus noorte ja noortetööga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 591 korda, sh täna 1)