Vanemad jäävad hiljaks lasteaiatasu maksmisega (7)

Kuigi enamik vanemaid tasub lasteaia kohatasu ja toiduraha õigeks ajaks, jääb tähtajaks Kuressaare linnavalitsusele maksmata kokku tuhandeid eurosid.

õilme salumäe“Tähtajaks tasumata summad võivad tõesti ulatuda tuhandetesse eurodesse,” lausus linnavalitsuse haridusnõunik Õilme Salumäe (fotol). “Kevade poole hakkab võlg kogunema ja vahel on selle sees ka mõned natuke suuremad summad.”

Seda, kui suur märtsikuu võlasumma kõigi munitsipaallasteaedade peale kokku oli, ta korrapealt öelda siiski ei osanud.

“Kuigi inimeste maksekäitumine on aastatega tublisti paranenud, on see teema, mida ei saa tähelepanuta jätta ning mis vajab lapsevanematele meeldetuletamist,” ütles ta.

Salumäe sõnul jääb enamiku lapsevanemate võlg ühe kuu arve piiresse ning suur osa neist tasub oma võlgnevuse viis kuni kümme päeva pärast maksetähtaega.

“Üksikutel on need summad suuremad ja nende vanematega me tegeleme,” märkis haridusnõunik, lisades, et üks võla meeldetuletamise viise on lapsevanemale saadetav kiri.

“Muidugi võib perel tekkida rahalisi raskusi, aga siis tuleb linnavalitsusse pöörduda ja probleemist teada anda, mitte lasta võlasummal kasvada – küll me üheskoos lahenduse leiame.”

Ristiku lasteaia direktor Monika Talistu tõdes hoolekogule saadetud kirjas, et märtsis kahjuks ühtki võlavaba rühma ei olnud. Kirjast selgub, et 11 rühma peale oli kokku 31 võlglast ning kokku ulatus võlasumma 1683,66 euroni. Veebruaris oli võlglasi 23 ja võlasumma 1306,08 eurot. Siis oli võlavaba üks rühm – nemad pälvisid selle eest ka tänukirja.

“Enamik neist võlgadest on seotud siiski sellega, et oma arveid ei maksta ära tähtajaks, 24. kuupäevaks, vaid tehakse seda hiljem,” rääkis Talistu. “Üks osa inimesi ilmselt teadlikult arvestabki sellega, et ootab ära järgmise palgapäeva uue kuu alguses ja alles siis tasub arve – nii aga tekivad linna ees võlgnevused.”

Talistu sõnul suuri võlglasi lasteaial praegu ei ole. “Neid, kelle nimed aina korduvad, on õige pisut ja neil on mittemaksmise põhjuseks teatud mured,” rääkis direktor. “Olen vanematele ikka öelnud, et kui on mure, tuleks kohe mulle helistada – proovime probleemi üheskoos lahendada.” Direktori sõnul on peaaegu tekkinud ka selliseid olukordi, kus laps tuleks vanemate võlgnevuste tõttu lasteaia nimekirjast välja arvata. “Ükski laps pole lasteaiakohast ilma siiski jäänud,” kinnitas Talistu.

Viie rühmaga Pargi lasteaia direktori Riina Saare andmeil oli lapsevanemate võlg märtsikuu eest kokku ligi 400 eurot, mis on praeguseks osaliselt tasutud. “Ma ei ütleks, et arvete maksmine meil suur probleem oleks,” sõnas direktor.

Saar ütles, et lapsevanemate teavitamiseks võlgadest on ta rühmadesse sellekohase üldise info üles pannud. “Siis makstakse väga ruttu ära,” lausus Saar. “Viimasel ajal ei ole ma seda siiski teinud, vaid saadan neile lapsevanematele isiklikult teate ja nemad selgitavad oma vastustes, mis põhjusel maksmisega hiljaks jäädi. Mõni on lihtsalt unustanud ja maksab kiiresti ära.”

Direktori sõnul on “kroonilisi hilinejaid” siiski vähe. “Ütleme, et meil kordub kuust kuusse üks nimi,” märkis ta.

Saar tõdes, et vahel on juhtunud sedagi, et vanem ei saa arvet tasuda, kuna on sattunud rahalistesse raskustesse. “Sellisel juhul soovitan neil pöörduda abi saamiseks omavalitsuse sotsiaalosakonna poole,” ütles Saar, lisades, et praegu neil selliseid vanemaid ei ole.

“Ehkki siis, kui lapsevanem on kaks kuud võlglane, ei peaks tema last lasteaeda enam vastu võtma, ei ole me seda teed kunagi läinud,” kinnitas Saar. “Omavahel peab rääkima, küll siis leiab lahenduse. Aastaid tagasi koostasime ühe pere jaoks maksegraafiku ja asjad said korda.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 871 korda, sh täna 1)