Lennuliikluse katkemine tõi lennujaama lühema tööpäeva

VIIMANE LEND: Läinud nädala reede hommikul sai Aviesi lennukiga veel Tallinnast Kuressaarde. Samal õhtul pealinna tagasi enam ei saanud. MARGUS MULD/ERR

VIIMANE LEND: Läinud nädala reede hommikul sai Aviesi lennukiga veel Tallinnast Kuressaarde. Samal õhtul pealinna tagasi enam ei saanud.
MARGUS MULD/ERR

Pärast läinud reedet, mil lennuamet peatas pankrotis kodumaise lennufirma Avies tegevusloa vähemalt kuueks kuuks, ei ole suuremat sorti arenguid olukorra leevenemiseks veel ilmnenud.

4matitang_paleKuressaare lennujaama juhataja Mati Tang (pildil) tõdes, et pealinna lendude katkemisel on oma mõju ka lennujaama tööle. “See mõjutab nii palju, et tööpäev on lühem,” tunnistas ta. Lennujaam on nüüd avatud kell 9–18 ja seda kuni Tallinna lendude loodetavasti samas graafikus taastumiseni. Seni ei ole lihtsalt mõistlik lennujaama pikemalt lahti hoida.

Teenindavad kõiki

Jätkuvalt teenindab Kuressaare lennujaam aga kõiki lende, mis siia soovivad tulla. “Tallinna lennud on lennujaama tööst ainult üks kild,” tähendas Tang, mööndes samas, et tegu on siiski väga olulise killuga.

Analüüsides statistikat, tõdes lennujaama juhataja, et kuu lõikes tuli keskmiselt päevas lisaks Aviesi lendudele veel kaks lendu. Mida rohkem kõrghooaja poole, seda aktiivsemaks muutub ka lendamine. “Sooja aastaaja lähenedes lendamine intensiivistub,” kinnitas Mati Tang.

Sel laupäeval peaks paariaastase pausi järel saabuma esimene Matkavekka otselend Soomest. Reisifirma korraldatud lende jagub kuni kuu lõpuni igasse nädalalõppu. Matkavekka sihtkoha juht Kristiina SaarRand avaldas kahetsust, et just enne turismihooaja algust langes ära püsiv lennuliiklus Kuressaarde. Matkavekka lendudega on aga kõik korras ja esimene lennuk – Kuopiost – saabub eeloleval nädalavahetusel.

Reisifirma korraldatud otselennud toimuvad sel kevadel peale Kuopio ka Jyväskyläst ja Joensuust.

Matkavekka Saaremaa tootejuhi Tiina Steniuse sõnul on Kuopio lennule ja järgmisel nädalalõpul toimuvale Jyväskylä lennule veel mõned vabad kohad. 23. ja 30. aprillil toimuvad Joensuu lennud on aga täiesti välja müüdud.

“Huvi Saaremaa vastu on olnud hea!” kinnitas Kristiina Saar-Rand. Suveperioodil pole Matkavekkal küll lendusid Saaremaale plaanis, sest siis toovad nad kliendid Kuressaarde neljapäeviti ja pühapäeviti bussidega Tallinnast. Sügisese lennusarja osas praegu kindlat otsust aga veel ei ole. “Võimalik, et klientide huvi korral jätkame lendusid sügisel,” avaldas Saar-Rand.

Kahjustab ärihuve

Ligi 200 töötajaga Baltic Workboatsi hinnangul kahjustab lennuühenduse katkemine Kuressaare ja mandri vahel nende ja kõigi eksportivate Saaremaa firmade ärihuve, mis võib pikemas perspektiivis pankrotini viia.

Baltic Workboatsi juhatuse liige Margus Vanaselja ütles BNS-ile, et nende kui eksportiva ettevõtte jaoks on lennuühenduse olemasolu Euroopa ja Saaremaa vahel ülimalt oluline. “Ehitame laevad nullist üles ja seetõttu käivad meie kliendid pidevalt Saaremaa tehases, et laevaehitamise protsessi hinnata ja kontrollida,” selgitas ta.

Vanaselja sõnul toob lennuühenduse kadumine klientide jaoks kaasa hulga ebameeldivusi, kuna Saaremaa asemel maandub klient Tallinnas ja peab sealt edasi sõitma auto ja laevaga. Nii mõnigi hange võib tema sõnul selle pärast võitmata jääda. Ta tõi välja, et kuigi lennuühendus võib paljude jaoks tunduda ebaoluline, siis just eksportivate saare firmade jaoks võib see pikas perspektiivis määravaks saada. Ta avaldas lootust, et jamad saavad likvideeritud ja lennuliin taastatakse.


Hankedokumendid juba kooskõlastusel

Kuigi Avies soovis enda asemel tänasest panna Kuressaare–Tallinna lennuliini teenindama koostööpartneri, siis Saare maavalitsuse hinnangul pole see võimalik. Maavalitsuse arendusnõuniku Karl Tiitsoni sõnul ei ole seni arenguid. “Oleme omapoolse arvamuse Aviesile edastanud, et ei pea seda tulenevalt lepingust ja seadusandlusest võimalikuks,” tähendas ta.

Eile pärastlõunal tõdes ta, et veel samal päeval pidi maavanem allkirjastama lepingu lõpetamise Kuressaare liinil. Uue vedaja leidmiseks korraldatava hanke dokumendid on maavalitsuseni jõudnud ja käib kooskõlastamise protsess. Seejärel kuulutab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium võimalikult kiiresti välja uue hanke.

Mis puutub sellesse, et veel eile oli võimalik Aviesi kodulehel pileteid osta, ehkki lende ei toimu, siis kinnitas Tiitson, et nemadki on tähelepanu juhtinud, et piletisüsteemi lahtihoidmine on vale. “Muid samme me astuda ei saa ning Avies ei ole ses osas tagasisidet andnud.”

Tarbijakaitseameti kommunikatsiooniekspert Pille Kalda kinnitas, et kuni Aviesi lennuettevõtja sertifikaat on peatatud, ei ole neil lubatud lende teha. Kõik toimuma pidanud lennud peavad olema seega tühistatud. Ta märkis, et lendude tühistamise info peab olema ettevõtte kodulehel selgelt välja toodud ja iseenesest ongi seal märgitud, et lennud on tühistatud. “Samas tuleks ettevõttel vältida olukorda, kus hoolimata lendude tühistamisest on reisijal võimalus osta pilet tühistatud lendudele,” ütles Kalda. Tarbijakaitseameti poole pole seni ükski tarbija seoses Aviesi juhtumiga ei kirjalikult ega telefoni teel pöördunud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 246 korda, sh täna 1)